Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

18

Nisan
2013

Google Bugün ‘Hayallerim Türkiye’ İle Açıldı!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

google-doodle-yarismasi-1-2Google’ın bazı özel günler için klasik logosunu değiştirerek hareketli, farklı, özgün tasarımlarda Doodle adını verdiği logolar kullandığını biliyoruz. Çoğu zaman bu özel logolar gülümsetiyor, eğlendiriyor, memnun ediyor ve hatta birçoğu bilgilendiriyor. Google Türkiye’nin de Turizm haftasına özel Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile düzenlediği Doodle yarışması sonucunda kazanan Melissa’nın tasarımı bugün, tüm gün boyunca Google Türkiye ana sayfasında yerini aldı.

Bu yıl ilköğretim öğrencileri arasında düzenlediği Doodle yarışmasının konusu “Türkiye’nin Harikaları”ydı. On binlerce katılımın yer aldığı belirtilirken katılanlar arasında titiz bir seçim yapıldı. Dün seçilen finalistler arasından bir birinci seçildi. Doodle yarışmasında kazanan kişi “Hayallerim Türkiye” ismini verdiği tasarımı ile Melissa Çağlar oldu. Ankara’da Gazi İlkokulu 4. sınıf öğrencisi olan Melissa’nın bu doodle’ını bugün Google.com.tr’ye giren milyonlarca kişi tarafından görülmüş oldu.

10 finalistin tasarımlarını ve isimlerini yazımızın en altında bulabilirsiniz ama öncelikle yarışmanın biraz daha detaylarına bakalım. 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan ilköğretim öğrencilerine açık bir yarışmaydı bu. Belirttiğimiz gibi on binlerce katılım oldu ve bu katılımcılar 2 grup altında değerlendirildi (1. grupta 1. sınıftan 4. sınıfa kadar, 2. grupta ise 5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan kişiler). Elenerek 5’er kişiden toplamda 10 finalist belirlendi ve halk oylamasına sunuldu. Bu 10 finalistin belirlenmesinde rol oynayan jüriler ise şu şekildeydi: Doç. Dr. Ahmet Arı, Funda Kocabıyık, Hatice Ferhan Odabaşı, Tan Sağtürk ve Yalvaş Ural.

Yarışma sonucunda birinci olan öğrencinin ailesine 10.000 TL para ödülü teslim edilirken okuluna ise 15.000 TL değerinde aynî teknoloji yardımı yapılacağı belirtilmiş. Ayrıca ilk 10’a giren finalistlerden hem öğrencilere hem de bu öğrencilerin destekçi öğretmenlerine birer Nexus 7 tablet bilgisayar da hediye edileceği belirtilmiş.

İşte tüm gün Google ana sayfasında yer alan, Melissa’nın Doodle tasarımı:

google-doodle-yarismasi-1-2

Ve işte diğer 9 finalist:

google-doodle-yarismasi-1-1

google-doodle-yarismasi-1-3 google-doodle-yarismasi-1-4 google-doodle-yarismasi-1-5 google-doodle-yarismasi-2-1 google-doodle-yarismasi-2-2 google-doodle-yarismasi-2-3 google-doodle-yarismasi-2-4 google-doodle-yarismasi-2-5

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim