Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Nisan
2013

WordPress Kullanıcı Adını Nasıl Değiştiririz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Webmaster, Wordpress  |  Yorum: 1 

wordpressWordPress’te yazılarımızı yayınlarken görünen adımızı değiştirmek oldukça kolay. Profilimize girip hemen değiştirebiliyoruz fakat kullanıcı adımızı değiştirmemize sistem izin vermiyor. Peki eğer kayıt olurken ilk belirlediğimiz kullanıcı adımızı nasıl değiştirebiliriz? İşte cevabı yazımızda!

Eğer wordpress sitesinin sahibi siz iseniz kurulumda kendinize bir kullanıcı adı belirliyorsunuz ki bu da genellikle “Admin” oluyor. Bu da özellikle güvenlik açısından hiç önerilmeyen bir durum. Genellikle wordpress sitelerine gelen saldırıların birçoğu kolay şifreleri kırmaya yönelik ve bunlar da kullanıcı adı – şifre eşleştirmeleri denenerek belli bir zaman içerisinde bulunuyor. Bu denemeler yapılırken de çoğunluk tarafından kullanılan Admin kullanıcı adı ile birlikte farklı şifre kombinasyonları denendiği için Admin ismi yerine farklı şeyler belirlenmesinde fayda görülüyor.

Tabi bunun dışında kullanıcı adınız Admin olmasa bile değiştirmek isteyebilirsiniz doğal olarak. Değişiklik yapmaya da WordPress izin vermese de bir kurnazlık yapmakta fayda var. Fakat bu database ise oynamak değil! Sitenizin veritabanına dışarıdan müdehale etmemeye özen göstermenizi öneririz. Her ne kadar zararı olmayacak işlemler yapmak isteseniz de, yine de bazı kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle veri tabanımıza girip kullanıcı adını oradan oynamayı denemek doğru bir şey olmayacaktır. Bunun için yapacağımız şey şunlar olacak:

1- Öncelikle hesabımızdan kullanıcılar kısmına girip yeni kullanıcı ekleyeceğiz ve bu eklediğimiz kullanıcıya gerçekten istediğimiz kullanıcı adını vereceğiz.

2- Bu yeni oluşturduğumuz kullanıcıyı wordpress sitemizde “yönetici” statüsüne getireceğiz.

3- Daha sonra oluşturduğumuz kullanıcıya giriş yapıp bu sefer admin panelindeki kullanıcılar kısmından eski hesabımızı bulacağız.

4- Bu eski hesabımızı, artık yeni hesabımızda iken silebiliriz. Sil dedikten sonra yazıları silmeyin! Bu yazılar için “Her yazıya eklenecek özellik:” seçeneğini seçip yanında yeni kullanıcı adımızı belirlemeliyiz.

5- Daha sonra Silmeyi Onayla tuşuna bastığımızda eski hesabımızdaki tüm yazılar artık yeni hesabımıza aktarılmış olacak ve eski hesabımız silinmiş olacaktır. Artık yeni hesabımızı güle güle kullanabiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Ismail Gök

    Eyl 16, 2014

    Hocam teşekkürler yararlı oldu.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim