Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Haziran
2013

Yandex’in Adalar Konsepti Artık Türkiye’de!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Yandex  |  Yorum: Yok  

yandex-adalar

Bir süredir üzerinde çalışılan yeni bir konsept var: Yandex Adalar. İşte bu yeni konsept artık Yandex.com.tr üzerinden de aktif hale getirildi. Aslında çalışmalarına hala daha devam edilen Yandex yeniliğinin amacı, kullanıcılara aradıkları şey için en doğru kaynağı en kısa sürede göstermek. İşte biz de bu yazımızda Yandex’in Adalar tasarımına göz atacağız.

Yandex’in “adalar” ismi anladığımız kadarıyla arama sonuçlarını gösterim şeklinden geliyor. Yandex Adalar, Yandex’e uygulanan yeni bir konsept, yeni bir tasarım. Yani farklı bir servis veya hizmet değil. Yandex, bu kullanıcılara nasıl daha hızlı ve verimli bir arama sunabilirim diye düşünmüş ve daha “akıllı” bir arama üzerine yoğunlaşarak aslında daha çok şeyi elimizin altına koymuş.

Tabi bu konsept Türkiye’ye uygulanmış olsa da kullanıcılara sunulacak olan her şey şu anda faal durumda değil. Yani şu andaki gördüklerimiz sadece başlangıç. Yandex’in tanıtım video ve resimlerinden anladığımız kadarıyla yeni özellikler de bizleri bekliyor.

Gelelim asıl konuya. Nedir bu Yandex Adalar? Ne gibi farklılıklar getiriyor? Yandex arama yapan kişilerin ulaşmak istediğine o sayfadan o linke atlaya atlaya ulaşmak yerine direk arama motoru üzerinden ulaşmasını sağlamak istiyor. Arama yaptığınızda soldaki kısımdan web üzerinden arama seçeneğinin yanısıra Görsel, Video ve Haber araması da yapabiliyorsunuz. Aslında bu özellikler bizlere zaten tanıdık gelse de farklı olan bir de alışveriş yapacaklar için sadece Market adı altında da arama yapmak mümkün olacak gibi gözüküyor. Alışveriş demişken birazdan alışveriş ile ilgili konuya daha detaylı değineceğiz.

Arama terimlerinizden neyi aradığınız daha ayrıntılı yönleriyle anlaşılmaya çalışılacak ve örneğin Mustafa Kemal Atatürk aramasında sizlere başka linke gitmeden temel biyografik bilgiler verilirken sağ tarafta ise Mustafa Kemal Atatürk aramasını yapan diğer kullanıcıların sıkça ve ortak olarak aradıkları terimler sizlere sunulacak. Böylelikle daha çok şey elinizin altında olabilecek.

Tekrar alışveriş konusuna geri dönelim. Online alışveriş veya daha genel söyleyecek olursak internetten bir şeyler almak çok yaygınlaştı. İşte bu konuda da hız isteyenlere Yandex, yeni tasarımı Yandex Adalar üzerinden bunları gerçekleştirmeye imkan tanıyor. Şöyle ki gösterilen tanıtımlara göre örneğin bir ürünü arattığınızda, arama sayfasından hiç çıkmanıza gerek kalmadan hemen fiyatını görebilir ve gerekli bilgilerinizi girerek satın alabileceksiniz.

Aşağıda ise Yandex’in Adalar ile ilgili tanıtım videosunu Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz. Burada da Yandex, genel sistemini tanıtmaya çalışırken sürekli gösterilen kum saatleri ile ve söylenen sözler ile de zamanın önemine ve aslında Yandex’in de buna çözüm getirmeye çalıştığına dikkat çekiyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim