Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

7

Haziran
2013

Internet Explorer’ın 5 Yılda İnanılmaz Düşüşü

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Microsoft  |  Yorum: 1 

internet-explorerİnternet dünyası ile ilgili istatistikler her zaman ilgimizi çekti. Biz de bu tip istatistikleri zaman zaman sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte bunlardan bir tanesi de StatCounter.com internet sitesinden. Birçok farklı türde istatistiki bilgileri veren siteden sizler için son 5 yılın İnternet Tarayıcısı istatistiğini aldık ve inceledik.

(Grafiği yazımızın alt kısmında bulabilirsiniz.)

2008 yılının Haziran ayından 2013 yılının Mayıs ayına kadar olan süreci kapsayan StatCounter istatistikleri geçen 5 yılda Internet Explorer’ın ne kadar çok kan kaybettiğini de gösteriyor.

2008’in Haziran ayında %68’in üzerinde kullanım oranına sahip olan Internet Explorer, Firefox’un çabalarına rağmen açık ara farkla liderliği elinde tutuyordu. Fakat Grafik ilerledikçe hızlı bir düşüş yaşadığını gördüğümüz Internet Explorer, 5 yıl sonra %25’lere kadar geriliyor.

Bu gerilemeye sebep olan şeylerden biri de Google Chrome’un devreye girmesi oldu tabi. Pazardan ilk payını 2008’in Eylül ayı gibi almaya başlayan Google Chrome, Mayıs 2012’de Google Chrome’la aynı kullanım oranına gelmeyi başarıyor ve ardına 1 sene sonra Mayıs 2013’ye ise %42’lik oranla liderliğe yerleşiyor.

Dünya Geneli olan bu istatistiğe baktığımızda Firefox’un ise pazarda yine de hatrı sayılır bir payı var. Ancak her ne kadar bir ara yükseliş gösterse de Firefox bu yükselişini devamlı tutamayarak ortalama bir seviyede geziyor.

internet-tarayicisi-istatistigi

Internet Explorer özellikle son yıllarda çok fazla prestij kaybetti. Bilgisayarlarımıza ilk olarak hazır yüklü şekilde gelen Explorer’lar artık birçok internet kullanıcısı tarafından sadece diğer tarayıcıları indirme için kullanılıyor. Diğer tarayıcılar birçok yenilik getirirken Internet Explorer’dan uzun süre ses çıkmaması ve internette dolaşma konusunda gösterdiği yavaşlık maalesef bu tarayıcıyı çok kötü yönde etkiledi diyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Onur

    Haz 08, 2013

    E çok normal! Tasarımcıların da baş belası haline geldi. Ben hiç dosya sistemiyle çalışan başka bir tarayıcı bilmiyorum.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim