Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

10

Haziran
2013

Google Glass Özel Yaşamı Tehtit Ediyor Mu?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

google-glassGoogle’ın en iddialı buluşları arasında yer alan ve sonrasında bazı farklı markaların da benzerini çıkartacağı haberlerinin ortaya atıldığı Google Glass, daha piyasaya resmi olarak sürülmeden birçok tartışmanın doğmasına neden oldu. Bunlardan en çok konuşulanı ise “Google Glass özel yaşamı tehtit eder mi?” sorusu oldu.

Google Glass, bilmeyenler için ufak bir hatırlatma yapalım, yazımızın başında yer alan resimdeki gibi takılan ve günlük yaşam esnasında kullanılması için tasarlanan bir “akıllı gözlük“. Bu gözlük ile fotoğraflar çekebilir, çektiğiniz fotoğrafları anında sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Ayrıca internete bağlı olarak birçok farklı işinizi de sadece ses komutları ile gerçekleştirebilir hatta gideceğiniz yer için navigasyonundan da faydalanabilirsiniz.

Sadece birkaç özelliğini saydığımız Google Glass şu anda piyasada satışta değil. Sadece az sayıda Google Glass denenmek için, seçilen bazı kişilere dağıtıldı. Ancak tanıtım videoları, haberler derken dünya çapında birçok insanda özel hayatın gizliliğini tehtit eder mi sorusu oluştu.

Mahremiyet şüphesi özellikle Google Glass’ın fotoğraf çekebilmesi, fotoğrafı çekebilmek için bir göz kırpmanın yeterli olması ve fotoğraf çekerken dışarıdan belli olmaması nedenleri ile ortaya çıktı. Fakat Google tarafından gelen açıklamalarda ise bu tür şüphelerin yersiz olduğu ve Google Glass piyasaya çıktığında insanların kaygılarından kurtulabileceklerini belirtiliyor. Google, Glass ile çekilebilecek fotoğrafların aynı şekilde herhangi kamerası olan bir başka cihazla da yapılabileceği ve Google Glass’ın bu yönden bir farkının olmadığını söylüyor. Ancak yine de bu savunma pek de yeterli olmayacak gibi gözüküyor çünkü insanlar bir başkasının fotoğrafını (gizlice veya değil) çekerken telefon doğrultmak ile Gözümüzde olan Google Glass’ı çevirmenin farklı olduğu kanaatindeler.

Google Glass hakkında ayrıca trafikte araç kullananların dikkatini dağıtacağı gerekçesi ile sürücülerin kullanımına yasaklanması da istenmişti.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim