Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

10

Haziran
2013

Sosyal Navigasyon Uygulaması Waze’i İnceliyoruz!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Mobil  |  Yorum: Yok  

wazeAkıllı telefonların, özellikle de Android ve IOS işletim sitemlerinin büyük dünyasında birbirinden farklı amaçlara hizmet eden uygulamaları görmek mümkün. İşte bunlardan bir tanesi de Waze. Biz de bu yazımızda son aylarda gündeme adı düşen bu uygulamayı tanıtmak istedik.

Kısaca anlatmak gerekirse bir navigasyon uygulaması olan Waze, bu özelliğinin dışında trafik durumu ve yollar konusunda da da bilgilendirme yapıyor. Aslında anlık olarak güncellenen haritasındaki verileri diğer kullanıcılar oluşturuyor. Şöyle ki, örneğin siz aracınızı sürerken bir yandan navigasyonunu kullanıyor, bir yandan da yoldaki durum hakkında güncellemeler paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca aynı zamanda örneğin Facebook ile bağlanırsanız Facebook arkadaşlarınızın güncellemeleri de hemen elinizin altında bulunuyor.

Navigasyon uygulaması Türkiye’ye geldiğinden beri geliştirilmeye devam ediliyor. Dünya çapındaki milyonlarca kullanıcısı sürekli artarken Türkiye’ye de açılan Waze, kullanıcılarına farklı özellikler de sunuyor. Örneğin bir yere gideceğiniz zaman size en kısa yolu gösteriyor ve eğer bu yolda bir çalışma, trafik veya benzeri bir durum varsa alternatif yollar da önererek sizin için en iyisini bulmaya çalışıyor.

Navigasyon özelliğinin yanında güncellemelere gelecek olursak nasıl güncellemeler mi yer alıyor? Yoldaki durum hakkında birbirinden farklı güncelleme imkanı mevcut. Örneğin kaza olmuşsa, trafik yoğunsa, tehlikeli bir durum varsa hemen bunları kategorisine göre bildirebiliyorsunuz. İşte siz bu bildirimleri yaptığınızda arkadaşınız anlık olarak bunlara ulaşıyor ve ulaşmak istediği yere giderken farklı bir yola sapabiliyor. Sadece bu kadarla da değil. Uygun park yerlerini de işaretleyebilen Waze kullanıcıları her ne kadar doğruluğu biraz tartışılsa da radarları ve polis kontrol noktalarını da Waze aracılığı ile işaretleyebiliyorlar. Tüm bunların yanında bildirimlerinizi yaparken yanına bir de durumla ilgili fotoğraf da çekip yüklemeniz mümkün.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Türkiye tarafının geliştirilmesi gibi hala dünyanın farklı yerlerinin de haritaları geliştirilmeye devam ediyor. İşte bu konuda en aktif rol oynayanlar ise Waze kullanıcıları. Çünkü Waze’de kullanıcılar haritalarda gözükmeyen yolları dilerlerse rapor edebiliyorlar. Bu raporlar incelenerek haritaların düzenlenmesi sağlanıyor. Veya örneğin navigasyonda belirtilen bir yolun sonunda gibi gözüküyorsunuz halbuki yol devam ediyor. İşte o zaman sürüş izleme seçeneği ile GPS üzerinden ondan sonra izlediğiniz yol takip edilerek kaydediliyor. Böylelikle haritaların geliştirilmesi sağlanıyor.

Waze’in Resmi İnternet Sitesi: Waze.com

Waze’in Android Versiyonunu İndirmek İçin: Waze Android

Waze’in IOS Versiyonunu İndirmek İçin: Waze IOS

Waze gelişmekte olan sosyal bir navigasyon uygulaması ve internet devleri de peşinde. Önce Apple ile adı duyulan Waze’in daha sonra Facebook tarafından satın alınacağı söylentiler arasında yer alsa da şimdi de satın alma sırasında Google gözüküyor. Bu iddialı rakipler arasında Google biraz daha öne çıkıyor olsa da bu satın alma girişimlerinden kim galip çıkacak göreceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim