Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Haziran
2013

Google Reader İçin Son Günler!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

google-reader-closedGoogle Reader‘ın kapanacağı ile ilgili haberi sizlerle paylaşalı üç aydan fazla süre geçti ve artık Google Reader’ın son günlerine geldik. RSS okumaya yardımcı olan bir servis Google Reader, sürpriz bir şekilde kapanma kararı vermişti ve artık son üç günü içerisindeyiz.

Eğer siz de hala internette beğendiğiniz sitelerin RSS’lerini takip eden biri iseniz mutlaka Google Reader’ı denemişsinizdir ve büyük ihtimalle de en aktif olarak Reader’ı kullanıyordunuz. Ama Google, internet kullanıcılarının artık RSS’lere pek önem göstermemesi ve çoğu kullanıcının da uzun süre aktif olmaması nedeniyle RSS okuma servisi Google Reader’ı kapatmaya karar verdi.

Yapı olarak sade ve kullanışlı olması sebebiyle çok beğenilen servis Google Reader için artık son üç gün. 1 Temmuz’dan itibaren tamamen kapatılacak olan Reader, servise giriş yapan kullanıcıları da bu konuda uyarıyor ve Reader’daki verilerini yedeklemelerini tavsiye ediyor. Siz de hala RSS kullanıyorsanız, takip ettiğiniz sitelerin listesi uzunsa bunları direk olarak aktarmak adına yedeklemeniz mümkün. Yedeklemek çok kolay, sadece birkaç adım izlemek gerekiyor. Kısaca anlatmak gerekirse Google Reader’da ayarlara girmeli, burada “İçe Aktar/Dışa Aktar” sekmesine girilmeli, alt taraftaki “Bilgilerinizi dışa aktarın” başlığında bulunan linke tıklamalısınız. Burada Reader servisiniz için paket gözükecektir. Alttaki Arşiv Oluştur butonuna bastığımızda Reader yedeğimiz oluşturulacaktır ve artık indirebiliriz.

google-reader-kapaniyor

RSS’ten vazgeçmem diyenler de Reader’ın kapanmasıyla yeni alternatifler aramaya başladı. Zaten Google Reader ben çekiliyorum der demez birçok farklı, yeni, güzel alternatif de internet dünyasına girmişti. Eğer siz de RSS severlerdenseniz bu alternatifleri araştırabilir, deneyebilir ve farklı bir servisle devam edebilirsiniz. Biz de örneğin size Feedly adında güzel bir servisi tanıtmıştık. Feedly Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? linkinden yazımıza ulaşabilir ve bu servisi de deneyebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim