Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

29

Haziran
2013

Digg Reader’ı Detaylı İnceliyoruz!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Site İnceleme  |  Yorum: 2 

digg-reader

Digg Reader’la ilgili müjdemizi bir önceki yazımızda veriştik (Digg Reader Herkesin Kullanımına Açıldı!). İşte RSS severler için güzel ve yeni bir servis olan Digg Reader’la ilgili anlatımlarımıza devam ediyoruz. “Digg Reader nedir?”, “Nasıl kayıt olabiliriz?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Digg Reader Nedir?

Google Reader’ın kapanması ile RSS okuma servisleri arasından çekileceğini belirtmesi, başka girişimcileri harekete geçirdi. Google’ın çekilmesini fırsat bilip atağa geçenler, ortaya birbirinden farklı ve güzel RSS okuma servisleri koymaya başlamış oldu. Digg Reader da bunlardan bir tanesi.

Genellikle tüm internet sitelerinin RSS adı verilen ve son yayınlanan yazıları yeniden eskiye doğru sıralayan bir sayfaları yer alıyor. İşte bir siteyi bu RSS üzerinden takip etmek, yeni eklenen yazıları görmek açısından kolaylık sağlıyor. Digg Reader da bir veya birden fazla RSS’i bir arada toplamanıza imkan vererek daha kolay takip edebilmenizi sağlayan bir servis.

digg-reader-girisDigg Reader’a Nasıl Kayıt Olunur?

Yeni Reader servisleri Google üzerinden gidiyorlar aslında. Sizin Google Reader hesabınız ile eşleştirmenizi istiyor ve daha önceden Google Reader kullanıyorsanız da ordaki bilgileriniz doğrudan aktarılabiliyor. Gelelim Digg Reader’a. Digg.com/reader linkinden girebileceğiniz serviste yer alan Import Google Reader butonuna basmanız gerekiyor. Bu butona bastıktan sonra Google hesabınıza ulaşmak için izin istenecek. Bu izni verir vermez artık sizin de bir Digg Reader hesabınız olacak. Google Reader’dan kayıtlı RSS’leriniz doğrudan Digg Reader’a aktarılacaktır. Hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Digg Reader’a Daha Yakın İnceleme

İnternet kullanıcıları artık sadeliğe çok önem veriyor. Digg de buna uyan bir servis oluşturmuş. Tasarım oldukça sade.

Sağ alt kısımda yer alan +add butonuna basıp daha sonra açılan penceredeki satıra isterseniz doğrudan RSS adresini yazabilirsiniz. Bunun yerine site adını da yazıp ENTER tuşuna basarak aratmanız da mümkün. Aradığınız kelime veya kelimeler internetteki RSS adresleri arasında aranarak sonuçlar karşınıza çıkarılacaktır. Tabi bu satırın hemen altında yer alan Browse categories ile kategori de arayabilirsiniz ancak şu an sadece İngilizce internet siteleri kategorilerde gözüküyor.

digg-reader-list-expanded

Solda All sekmesinde tüm RSS’lerimizin yeniden eskiye doğru sıralandığını görebiliriz. Burada her bir yazı ayrı satırda yer alıyor. Yazılara bastığınızda altlarında özet halleri açılacaktır. Ama bunun yerine hepsinin özetleri önümde dursun diyorsanız sol üstte yer alan buton ile List yerine Expanded seçeneğini seçebilirsiniz.

digg-reader-solYazıları save simgesi ile kaydedip sonradan soldaki Saved sekmesinden ulaşabilirsiniz. Solda ayrıca eklediğiniz siteler de yer alıyor ve tüm siteleri bir arada görmek yerine ayrı ayrı da görebiliyorsunuz.

Sadeliği ile bizi oldukça etkiledi. İnternet dünyasına iyi bir giriş yapan, alanında en iyilerinden bir tanesi. Daha önce bu iddialı isimlerden Feedly’i tanıtmıştık. Bir de son olarak AOL Reader’ı heyecanla bekliyoruz.

digg-reader-tam

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  Ahmet Soyata

  Haz 29, 2013

  Çok eksikleri var haberler geç geliyor . okunmuşları gösterme tuşu yok. Temaları yok vb..

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   Haz 29, 2013

   Daha çok yeni sayılır. Mutlaka bu tip özellikler eklenecektir. Biraz da Google Reader kapanmadan açalım demiş de olabilirler. Okunmuşlar sadece normal yazı tiple yazılıyor, okunmamışlar kalın yazılıyor. Bu tip bir ayrıma ver vermişler. Onun dışında okunmamışlar için ayrı bir sekme de belki ilerde gelebilir.

   Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim