Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

30

Haziran
2013

Telefona Gelen Ödül Mesajlarına Aldırış Etmeyin!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil  |  Yorum: Yok  

telefonla-dolandiricilikDolandırıcılar maalesef hayatın her anında her platformdan insanları tuzağa düşürmek için uğraşıyorlar. Bu platformlardan biri de telefonlarımız. Her birimizin telefonlarına zaman zaman “hediye kazandınız”, “ödül kazandınız”, “şu kadar TL para birikti” tarzı mesajlar geliyor. Ancak bu tür mesajlara kesinlikle inanmamak gerekiyor!

Ödül veya para kazanıldığını belirten mesajları herkes telefonunda görüyor. Bu mesajlarda bir numara verilerek bu numarayı aramanız gerektiği belirtiliyor. Ancak bunlar sadece oluşturulan tuzağa bir davetiye. Merak edip aradığınızda sizden bilgileriniz alınmaya çalışılıyor. Bu bilgilerle sizden ödeme alınmayacağı belirtilse de bir anda dolgun bir faturayla karşılaşabiliyorsunuz.

Bugün haberlerde gördüğümüz bir bayan ise bu tuzağa düşen binlerce kişiden yalnızca bir tanesi. Kendisinden kesinlikle ödeme alınmayacağı belirtilse, sadece hediye gönderileceği söylense de evine gelen bir pakette bin TL’ye yakın bir ücretin çekildiği faturayla karşılaşıyor.

Unutmamak lazım ki herhangi bir numaranın bize ulaşıp hiçbir karşılık beklemeden ödül vereceğini söylemesi zaten çok mantıklı bir durum değildir. Bu tuzaklarda önemli olan bilinçli olmaktır ve biz de herkese bu durumları duyurmalı, herkesi bilinçlendirmeliyiz. Bir merağın ve kazanç umudunun kurbanı olduktan sonra dolandırıcıların bulunması ve kaybedilenlerin geri getirimesi de çok zor olabiliyor hatta mümkün olmayabiliyor.

Bu tür mesajlara karşı emniyet ve operatörler de koruma sağlamaya çalışıyor ve kişileri sürekli uyarıyorlar. Ödül mesajlarının çoğundan sonra yarım saat bir saat içerisinde telefonumuza bu ödül mesajlarına aldırış etmeyin diye uyarı mesajları da geliyor. Fakat yine de maalesef bu tür uyarı mesajlarına, her yerden yapılan uyarılara rağmen bazı vatandaşlarımız tuzaklara düşmeye devam ediyorlar.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim