Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

1

Temmuz
2013

Android’te Sahte Marketler Tehlike Saçıyor!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, İnternet, Mobil  |  Yorum: Yok  

sahte-android-marketAkıllı telefonlarla birlikte insanların hayatına ceplerimize yerleşen virüsler de girdi. Eskiden virüs deyince sadece bilgisayarlarda olur sanırdık fakat gelişen teknoloji birer mini bilgisayar haline gelen telefonlar ortaya koyunca bu telefonlara da tehtitler yöneliyor. İşte bu konuda Android için yer alan sahte marketler de tehlike saçıyorlar.

Google, Android kullanıcılarına istedikleri uygulamaları sunma konusunda oldukça iyi bir sisteme, Google Play’e sahip. Ancak burada ücretsiz uygulamaların yanında ücretli uygulamalar da yer alıyor. Hal böyle olunca hem ücretli uygulamaların kaliteli özelliklerinden yararlanıp hem de para ödemek istemeyenler çareyi internette bu uygulamaları aramakta buluyor. Bu kişileri de tuzağa düşürmek isteyenler boş durmayıp sahte android marketler açıyorlar. Normalde ücretli olan uygulamaları kendi serverları üzerinden ücretsiz olarak sunduklarını belirten sahte siteler, aslında telefonları tehtit ediyorlar. Çeşitli amaçlara hizmet eden virüsler bu uygulamalara yerleştirilirken uygulama telefonlara kurulunca virüs de yerleşmiş ve hemen faaliyete geçmiş oluyor.

Sadece ücretli uygulamalar için bile değil. Birçok kullanıcı, uygulama normalde ücretsiz olsa bile Google Play gibi güvenilir marketlerde uygulamayı aramak yerine internette arayıp sahte sitelere yönelebiliyorlar. Bu tehtitlerden korunmak için güvenilir uygulama marketlerinden uygulamalar indirilmelidir. Weblopedi.net olarak biz de sizlerle paylaştığımız uygulamaların Google Play’deki linklerine yer veriyoruz.

Aynı durum tabiki sadece Android için değil IOS uygulamaları için de geçerli. Apple’ın sitesinin birebir kopyaları bile yapılabiliyor. Burada adresin ne olduğunun farkına varmak önemli.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim