Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Temmuz
2013

Filtre Kullanıp Kullanmadım Diyenleri İfşa Ediyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Site İnceleme  |  Yorum: Yok  

filter-fakers

Instagram kullanıcıları sık sık fotoğraf paylaşıyorlar. Instagram’ın sadece fotoğrafların paylaşıldığı bir platform olmaktan öte birbirinden farklı filtrelerle fotoğraflarınızı benzersiz şekilde güzelleştirebiliyorsunuz. Tabi filtre kullanan fotoğrafların yanında filtresiz, doğal şekilde yayınlananlar da var ancak filtre kullanıp da kullanmadım diyen kişiler de yer alıyor Instagram galerilerinde. İşte bu fotoğraflara karşı geliştirilen bir sistem var. Bu fotoğrafları ifşa ediyor.

Instagram’da yayınladıkları fotoğraflarda filtre kullanmadığını iddia eden kişiler, bunu göstermek isteyen kişiler kendi aralarında #nofilter etiketini kullanıyorlar. FilterFakers isimli web sitesi ise #nofilter etiketini kullanan Instagram fotoğraflarını tespit ediyor ve gerçekten kullanılmamış mı yoksa aslında kullanılmış mı ortaya çıkartıyor. Sistem #nofilter etiketi ile yayınlanan bir fotoğrafta aslında herhangi bir filtre kullanıldığını tespit ederse eğer bunu ana sayfasında herkese ifşa ediyor, hem de açıkça söylemek gerekirse sert bir dille eleştiriyor. Sistemin yakaladığı bu tip durumlar ana sayfada sayfa sayfa yer alırken, filtre kullanılmasına rağmen #nofilter denilen fotoğrafın hangisi olduğu, hangi kullanıcının yayınladığı, hangi filtre kullanıldığı açıkça belirtiliyor. Sert dil demiştik ya, sitede ifşa edilen bu fotoğrafların üzerinde ise “yalancı”, “yakalandı”, “sahtekar”, “hileci” ve benzeri anlamlara gelen şeritler yer allıyor.

Sitede yer alan Faker Catcher ile de kendiniz istediğiniz instagram fotoğraflarını kontrol ettirebiliyorsunuz. Fotoğrafın Instagram linkini ilgili satıra yapıştırıp sonra Chech! butonuna basıyoruz. O da bize filtre kullandı mı kullanmadı mı bunu gösteriyor. Son olarak da ne diyelim ilginç bir sistem yaratılmış gerçekten.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim