Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Temmuz
2013

Google Reader’a Ne Oldu?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: 1 

google-readerYaklaşık 4 ay öncesinde Google Reader’ın kapanacağı duyulduğundan beri bu durum üzerine defalarca duruldu, biz de sürekli bahsettik. Birçok Google Reader alternatifi kendini yeniledi ve üstüne birçok da yeni servis Google Reader’a alternatif olarak ortaya çıktı. Google Reader kapanacak, kapanıyor, son günler, yeni alternatifler derken zaman geçti. Bizim de aklımıza Google Reader tekrar geldi ve bir bakalım dedik acaba “Google Reader’a Ne Oldu?

2005 yılında açılan servis, internet sitelerini RSS sayfalarından takip edebilmeyi kolaylaştırması ve sade yapısı ile çok dikkat çekiyordu. Google’ın bu servisi alanında en iyilerden ve en çok tercih edilenlerden bir tanesiydi. Fakat bu servis de kapatılmayla karşı karşıya geldi. Birçok farklı servis ve uygulamaya sahip olan internet devlerinde çok karşılaştığımız bir durum aslında bu. Popülerliğini yitirdiğini düşündükleri servisleri bazen kapatmak zorunda kalabiliyorlar. Geçen günlerde Yahoo’nun da AltaVista’yı ve beraberinde birçok ufak uygulama ve servisi kapatmasını duyurmuştuk sizlere. Google Reader da benzer şekilde kapatılan servislerden sadece bir tanesi ama en çok ses getireni oldu.

Google Reader, bildiğimiz gibi, kapanma duyurusunu yapalı uzun süre oldu ancak tamamen bir daha kullanılmamak üzere kapanışı birkaç gün önceydi. 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren tamamen kapanan servisin ana sayfasında artık bir bilgilendirme yazısı yer alıyor. Bu bilgilendirme yazısında Google Reader hizmetinin durdurulduğuna yer verilirken “Bu karara katılmamanızı anlıyoruz” deyip Google Reader’a alternatifler önererek “umarız ki bu alternatifleri Google Reader kadar seveceksiniz” şeklinde bir açıklama yer alıyor.

Ana sayfada bir de sıkça sorulan sorular kısmında 3 adet soruya yer verilmiş. Bu soruların cevaplarından edindiğimiz bilgiye göre Google Reader kullanıcıları artık bu servisi kullanamayacak olsalar da Google Takeout linkinden Google Reader içeriklerini, bilgilerini 15 Temmuz gece 12’ye kadar yedekleyebilecekler. Bu tarihe kadar indirebileceğiniz yedekleri diğer RSS servislerine yükleyip kullanabileceksiniz. Bu tarihten sonra da tüm bilgilerin silinmeye başlayacağı belirtilmiş. Google Reader bilgilerim onlarda kalacak mı düşüncesi kafasında kalanlar için olacak ki, bu bilgilerin tamamen ve geri getirelemez halde silineceğinin üstünde durulmuş.

google-reader-about

Son olarak ne diyelim, Google’ın bir efsane servisi daha böylece kapanmış oldu. Daha yeni daha iyi hizmetler dileyelim ve illa da RSS isterim diyenler için alternatiflere yönelmelerini önerelim. Şu ana kadar tanıttığımız alternatifler:

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Vale

    Tem 05, 2013

    Blogunuzu yakından takip ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum…

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim