Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

7

Temmuz
2013

Laptoplarda Tozdan ve Aşırı Isınmadan Kurtulmanın En Kolay Yolu

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar  |  Yorum: 1 

bilgisayarin-isinmasiDizüstü bilgisayarların yapısı gereği fana ayrılan kısım küçük olduğundan aşırı ısınma sorunu elbet oluyor. Yeni alınan bir dizüstünde hemen bir ısınma sorunu ile karşılaşmasanız da ilerleyen zamanlarda daha çabuk ısınma, aşırı kullanımda yüksek ısından dolayı kendini kapatma sorunlarını görmeye başlarız. Aslında bunun en önemli nedeni de fan içerisinde biriken tozlardır. Bu tozlara ve ısınmaya karşı yollar bulup çözmemiz şart.

Aylar içerisinde bilgisayarınızı nerde kullanıyor olursanız olun bulunduğunuz ortamın tozu fanınızın içerisinde birikmeye başlar. En temel görevi de içerideki sıcak havayı dışarı çıkartıp içeride soğuk havanın bulunmasını sağlamak olan fanda tozlar birikince, sıcak hava dışarı çıkartılamıyor. Sıcak hava içeride kaldığı için de laptoplar çok hızlı ısınıyorlar.

İçeride biriken tozları temizlemek için birçok yol var. Özellikle de en kesin yolu bilgisayarın kasasını açıp el ile olabildiğince parçayı temizlemek olsa da bu oldukça zahmetli bir iş. Çünkü her bilgisayar modelinin kasa yapısı farklı oluyor ve açarken bir dikkatsizlikle zarar verebilirsiniz. Evlerde en çok denenen bir yöntem de elektrikli süpürge ile tozları çekmeye çalışmak. Bu da maalesef pek işe yaramayan bir yöntem. Çünkü süpürgeler bilgisayar içinden tozları çekemiyorlar. Bunlar yerine sizin için yeterli düzeyde ihtiyaç karşılayacak ve üstelik kolay bir yöntem ise tozları çekmeye çalışmak yerine ittirmektir. Bunun için kompresör adı verilen, havayı basınçlı bir şekilde üfleyen aletleri kullanmak iyi bir yol. Bu aletler ile bilgisayarınızda örneğin fan için iki açıklık varsa (Bir açıklık genellikle laptobun tam altında yer alırken diğeri kalınlığı oluşturan yan kısımda bulunur. Bu iki farklı yerdeki açıklık bazı modellerde birleşik olurken bazılarında birbirinden ayrı olabilir.) birinden diğerine doğru eğimli bir şekilde kompresör ile hava üflemek içerideki tozları da harekete geçirerek dışarı çıkmalarını sağlayacaktır. Biz de genellikle bu yöntemle laptobumuz içerisindeki tozları dışarı atarak kolay bir temizlik sağlamış oluyoruz. Ancak kompresörlerle çok aşırı basınçlı hava kullanmamanızı da tavsiye ederiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    serhat

    Tem 30, 2014

    benim laptop 80 90 dereceden asagı inmiyor çok asırı isiniyor kompresör degilde direk soğutucu alsam faydası olur mu

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim