Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

8

Temmuz
2013

Ekran Görüntüsünü Nasıl Kaydederiz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar  |  Yorum: Yok  

print-screenAsk.fm hesabımız üzerinden bir arkadaşımız bizlere Facebook’taki konuşma kaydını başka birisine resim olarak nasıl gönderebileceğini sordu. Böyle bir amaç için en kolay yöntem ekran görüntüsünü resim olarak kaydedip göndermektir. Aslında ekran görüntüsünü resim olarak kaydetmek oldukça bilindik bir yöntem olsa da bilmeyen kişiler de bizlere sorabiliyor. Biz de böylece sizlere anlatalım istedik.

Bilgisayar ekranımızda birçok farklı şey yer alıyor olabilir. Bu Facebook konuşması, bir sınav sonucu veya diğer herhangi bir internet sayfası da olabilir. İşte ekranınızın tamamını veya bir kısmını resim olarak kaydetmek isterseniz birkaç basit adımı takip etmeniz yeterli:

  • Klavyenizin sağ üst tarafında yer alan Print Screen (Print Screen yazabildiği gibi prt sc, prt scr benzeri kısaltmalar da yazabilir.) tuşuna ekranınızda kaydetmek istediğiniz görüntü veya internet sayfası açıkken basıyoruz. Bu buton ile aslında bir yerde ekranımızın fotoğrafını çekmiş olduk.
  • Her bilgisayarda mutlaka bulunan Paint programını açıyor, daha sonra yapıştır butonuna basıyoruz (Yapıştır butonunun kısayolu olarak Ctrl + V tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.).
  • Paint programında Yapıştır komutu uyguladığımızda karşımıza çektiğimiz ekranın görüntüsü aynen gelmiş olacak. İşte son olarak bu resmi bilgisayarımıza Paint üzerinden kaydediyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim