Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Temmuz
2013

41 MP’lik Kamerası İle Karşınızda Nokia Lumia 1020!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

nokia-lumia-1020

Lumia serisinde sağlam adımlar atan Nokia; diğer Lumia modellerin ardından benzersiz bir telefon tanıttı: Nokia Lumia 1020. Bir süredir adı duyulan ve görüntüleri sızmaya başlayan Lumia 1020, dün Nokia tarafından tanıtıldı. Lumia 1020 modelinin en belirgin ve öne çıkan özelliği ise profesyonel fotoğraf makinalarını kıskandıran fotoğraf çözünürlüğü: 41 Megapiksel.

Windows Phone işletim sistemini piyasada iyi bir şekilde kullanan Lumia serisi telefonların yeni üyesi, dün yapılan tanıtım etkinliği ile görücüye çıkartıldı. Henüz satışına başlanmamış olan telefonun duyurusu hem Windows’un blogunda hem de Nokia.com’da (Nokia.com Türkçe sayfasında henüz yer almıyor.) tanıtıldı.

41 megapiksel oldukça yüksek bir çözünürlük. Bu derece yüksek çözünürlük fotoğraf makinalarının bile çoğunda yer almıyor. Geçtiğimiz yıl çıkan bir Nokia modelinde (Nokia 808 Pureview) kullanılan bu yüksek çözünürlüklü kamera şimdi de Lumia serisinden yeni bir telefona, Lumia 1020 modeline yerleştirilmiş. Resmen fotoğraf konusunda harika çekimler yapabilmeniz için birçok özelliğin bir arada sunulduğu kamerası size en iyi deneyimi yaşatacaktır. Video konusunda da iddialı ve Full HD, 1080p, çözünürlüğünde videolar kaydedebiliyorsunuz. Ön kamerası ise 1.2 MP çözünürlüğünde kalmış. 1280×720 piksel çözünürlüğündeki bu kamera ise 720p’lik videolar çekebiliyor.

Xenon Flaşlı, ünlü Carl Zeiss Tessar lensine sahip olan 41 MP çözünürlüğündeki kamerasının yanısıra diğer özelliklerine de bakacak olursak eğer öncelikle 4,5 inçlik ekranından bahsetmek gerekir. 768×1280 çözünürlüğündeki ekranının piksek yoğunluğu ise 334.0 ppi. 130.4 mm yüksekliğinde ve 71.4 mm genişliğinde olan kasa yapısında 10.4 mm kalınlığa sahip. Bluetooth 3.0, GPS, Wi-Fi gibi özelliklerinin dışında NFC özelliği de bulunuyor. 2000 mAh kapasiteli bataryası ile 2G konuşma süresi maksimum 8.2 saat, 3G ile konuşma süresi ise 12.5 saat olarak belirtilmiş.

Diğer Lumia üyeleri gibi Windows Phone 8 işletim sistemine sahip olan; 1,5 GHz’lik çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 işlemciye yer verilen Nokia Lumia 1020 modelinde 2 GB’lık RAM bulunuyor. 32 GB’lık hafızası da oldukça iyi.

Son olarak tanıtım videosuna da yazımızın en altında ulaşabilirsiniz ama ondan önce Lumia 1020 modeli ile birlikte çıkartılan bir aksesuardan da bahsetmek istiyoruz. Bu kadar profesyonel fotoğraf çekim özellikleri bir arada bulunur da buna dair bir aksesuar bulunmaz mı? Tutuş açısından bir kompakt fotoğraf makinası rahatlığını sağlayarak ele telefonun tam oturmasını sağlayan özel çekim kapağını kullanarak tam bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Bu kapak sadece tutmak için çıkıntılı yapısından da ibaret değil. Ekstra pil ömrü sağlarken bu aksesuarda fotoğraf makinalarında olan tripot girişi de bulunuyor. İşte o aksesuarın da fotoğrafı:

nokia-lumia-1020-aksesuar

Ve işte Nokia Lumia 1020’nin tanıtım videosu:

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim