Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

17

Temmuz
2013

Blog Açmadan Önce Plan Yapmak Önemli!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 4 

planDiyelim ki bir blog sitesi açmak istiyoruz. Açacağımız bu blog, Blogger gibi bir servisten de olabilir. İşte tam bu aşamada yapmamız gereken en önemli şeylerden biri de “plan” yapmak.

Bir blog sitesi açmak, hele de böyle ücretsiz servisler oldukça çok kolay ve sadece birkaç dakikada yapılabiliyor. Ancak görüyoruz ki birçok blog açıldıktan kısa bir süre sonra terkediliyorlar ve “çöp” diye tabir ettiğimiz bir hale geliyorlar. Bunu yaşamamak için öncelikle plan yapmalıyız. Ne yapacağımızı belirlemeli, bir o kadar da ne yapmayacağımız konusunda da kararlar vermeliyiz.

Plan yaparken kendimize sorular sormalıyız. Peki ne tip sorular mı sormamız lazım? Mesela bizim aklımıza gelen bazı sorular şöyle:

 • Ne tarz bir blog olacak? (Kişisel bir blog mu, bir konu hakkında yazılar yayınlayan bir blog mu, bir firma için bir blog mu vs.)
 • Hangi kategori(ler) üzerine bir blog olacak? (Özellikle bir konu hakkında yazılar yayınlayan bloglar için kategori seçimi önemli. Örneğin internet, teknoloji, müzik, sanat, sinema, edebiyat gibi kategorilerden hangisine yöneleceksiniz?)
 • Bu kategori veya kategorilerin hangi alt başlıklarına yönelebilirim? (Örneğin isterseniz blogunuzun kategorisini daha da özelleştirip bir veya birkaç alt başlığa yönelebilirsiniz. Mesela teknoloji kategorisinde sadece mobil teknolojilerine yönelmek gibi.)
 • Bu alt başlıklarda yazılar yazabilir miyim? (Her defasında özgünlüğün önemini vurgulamaya devam ediyoruz. Kopya içeriklerle bir blogu doldurmak genelde hüsranla sonuçlanıyor ve kendinize “özgün içerik üretebilecek miyim?” diye sormalısınız.)
 • İsmi ne olacak? (İsim seçmek de önemli. Her şeyi tamamlayıp isme bir türlü karar veremeyen, karar verse bile daha önceden başkası aldığı için kullanamayan çok fazla kişi var.)
 • Nasıl bir tema? (Tema seçimi de önemli noktalar arasında ama tabi önceki maddelerin yanında en son karar verilebilecek bir nokta yine de. Örneğin Blogger bir blog açacaksanız internette binlerce ücretsiz blogger teması yer alıyor. Beğeninize ve daha önceki maddelerde belirlediğiniz içeriğinize uygun bir tema seçmelisiniz.)

Bu sorulara daha nicelerini ekleyebilirsiniz. Sorulara verdiğimiz cevaplarla planlarımızı yapmalıyız, önce blogu açayım diye acele etmeden sakin hareket etmeliyiz.

Plan yapma aşamasında çok önemli bir tavsiye daha vereceğim sizlere. Yaptığınız tüm planları, tüm aklınıza gelen noktaları, bu aşamada faydalanacağınız linkleri, videoları ve dahasını bir veya birkaç Word belgesine not ederek saklayabilirsiniz. Düşündüklerinizi not ederseniz unutmazsınız, daha iyi bir şekilde plan yapabilirsiniz. Diyelim ki dışarıdayken, yoldayken, bir kafedeyken aklınıza çok sevdiğiniz bir plan geldi ama bilgisayarınız yanınızda değil, peki şimdi nasıl not alacaksınız? Yanınızda bulundurduğunuz ufak bir not defteri veya daha kolay şekilde hemen telefonunuzda bir mesaj taslağına veya ajanda kaydına not etmeniz de mümkün.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

4 Yorum Yapılmış!

  konya web tasarım

  Ağu 12, 2013

  Çok doğru ve yerinde bir yazı olmuş teşekkür ederim paylaşımınız için

  Cevapla

  kobastar loadcell

  Ağu 26, 2013

  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Çok güzel ve ayrıntılı bir yazı olmuş.

  Cevapla

  TurkKod.Net

  Nis 30, 2014

  Plan yapmadan açılan bir blogu açar açmaz sorunlar baş gösterir zaten

  Cevapla

  yol çizgisi

  Ağu 14, 2014

  Genel hatlarıyla güzel bir yazı olmuş. Blog açacak olan arkadaşların dikkat etmesi gerek konulara değinilmiş. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim