Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Temmuz
2013

Gmail’de Yeni Tasarım ve Maillerin Kategorilendirilmesi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: 1 

gmail-sekmelerGmail, birkaç gün önce kullanıcılarına yeni bir sistemi aktif hale getirdi. Aktif olarak kullandığımız mail hesabımıza gelen farklı tür e-postaları kategorilendirilerek okumak, takip etmek ve gereklileri yanıtlamak bu yeni tasarım şekli ile daha kolay olacaktır. Biz de Gmail’in yeni tasarımını ayrıntıları ile incelemeye aldık ve sizlere gözlemlerimizi, neler yapabileceğimizi anlattık.

Öncelikle değişikliğin ne olduğu konusuna değinelim. Eğer bir mail hesabını aktif olarak kullanıyorsak, önemli e-postalarımızı bu hesabımızla alıyorsak, bir de üstelik farklı sitelere de bu e-posta adresi ile kayıtlıysak gelen kutumuz bayağı dolu olur. Reklamlar, sosyal ağlardan gelen e-postalar asıl bizim önemsediğimiz diğer maillerle karışırlar. İşte Google buna bir çözüm niteliğinde değişiklik getirdi. Bu değişiklikle birlikte artık aldığınız e-postalar kategorilere ayrılarak bu şekilde incelemenize imkan tanınıyor.

Yeni Tasarımı Tanıyalım!

gmail-ilk-kategoriler

Yeni e-posta sitilinde Birincil, Sosyal ve Tanıtımlar diye 3 kategori hazır olarak size geliyor.

Sosyal kategorisinde Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal ağlardan gelen bilgilendirme postaları yer alıyor. Bu tip e-postalar direk olarak Sosyal kategorisi altına düşüyor.

Tanıtımlar kategorisinde ise üye olduğunuz veya mailinizi bıraktığınız bazı sitelerin gönderdiği tanıtım, kampanya gibi içerikli e-postaları bulunuyor.

İlk kategorimiz olan Birincil kategorisi ise bizim için belki de en önemlisi. Çünkü Google; Sosyal ve Tanıtımlar kategorilerini ayırarak asıl önem verdiğimiz e-postalarımızın Birincil kategorisinde ulaşılabilir olmasını sağlamak istemiş. Böylelikle gereksiz postalardan kurtulup önemlilere daha çok ve daha rahat şekilde dikkatimizi verebiliriz. Hesabınızda gözüken Sosyal ve Tanıtımlar kategorilerine düşmeyen tüm e-postalar Birincil kategorisinde bulunuyor.

Yeni Tasarımı Nasıl Kişiselleştirebiliriz?

gmail-etkinlestirilecek-sekmelerGoogle, yeni e-posta düzeni bu diyip bırakmamış tabiki. Biz de bu düzen içerisinde değişiklikler yapabiliriz. Üstte yer verdiğimiz resimde görüldüğü gibi kategorilerin sağ kısmında bir + işareti var. Buna bastığımızda açılan ekranda kategorileri arttırıp azaltabiliyoruz. Şu ana kadar sadece Birincil, Sosyal ve Tanıtımlar kategorilerinden bahsettik ancak bunların yanına dilersek Güncellemeler ve Forumlar kategorilerini de ekleyebiliyoruz. Sadece yanlarındaki kutucuklara birer tik koymak yeterli. Tabi tam tersi Birincil haricindeki Sosyal veya Tanıtımlar kategorilerini de kaldırmamız mümkün oluyor.

Neler Oluyor?

Örneğin başta Güncellemeler kategorisi olmadığı için bu kategoriye sokulan e-postalar Birincil kategorisinde bulunuyordu. Güncellemeler kategorisini de gelen kutumuza eklersek bu e-postalar Birincil kutusundan alınıp Güncellemeler kutusunda gösterilecek. Tam tersi diyelim ki Sosyal kategorisini kaldırdık. O zaman da bu kategorideki e-postalar artık Birincil kutusuna taşınacak.

Kategorileri Düzenleme

Weblopedi olarak kullandığımız ask.fm hesabımızdan dolayı bize de ask.fm’le ilgili e-postalar geliyor. Ancak Gmail, daha ask.fm’i Sosyal kategorisine sokmamış ve bu e-postalar da bizim Birincil kutumuza düşmeye devam ediyordu. O zaman ne mi yapacağız. Birincil kutumuzda bulunan ve artık başka bir kategoriye gelmesini istediğimiz e-postayı tut-sürükle-bırak yöntemi ile göndermek istediğimiz kutunun sekmesinin üzerine bırakacağız. Bize aşağıdaki gibi bir uyarı gelecek ve bu işlem bu e-postadan gelecek tüm iletilere uygulansın mı diyecek. Biz de evet linkine basarsak bundan sonra bizim yaptığımız gibi örneğin Ask.fm’den gelen e-postalar Sosyal kategorisine düşecek. Siz de bu şekilde Birincil e-posta kutunuzdan bazı e-postaları ayırabilirsiniz.

gmail-mail-tasima

Yorum

Mail konusunda sık kullandığım bir e-posta hizmeti olarak Gmail’in bu uygulamasını da olduğukça beğendiğimi belirtmeden geçmemeliyim. Artık e-postaları okurken önemli postaların diğerlerinin arasına karışma, aralarında kaybolma durumu yok. Rahatsız edici, gereksiz bilgilendirme mailleri arasında boğuşmak yok. Daha düzenli, daha rahat bir e-posta deneyimi de diyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim