Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Temmuz
2013

Microsoft, Xbox One Alan Adını Yargı Yoluyla Aldı!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Microsoft  |  Yorum: 2 

xbox-oneMarkalar, yeni ürünler ortaya koyarken hemen alan adları domain alıp-satan kişiler tarafından kapışılmaya çalışılıyor ve bu kişiler ürünlerin tam isimlerinden oluşan domainleri ele geçirdiklerinde markalar da farklı domainler üzerinden resmi siteleri kurmak zorunda kalıyorlar. Bu Microsoft’un Xbox One ürününün de başına geldi. .com ve .net uzantılı alan adları kapılan ürün için Microsoft, yargı yoluna başvurdu.

Yeni bir ürün, yeni bir proje duyulur duyulmaz hemen en önemli iki alan adı uzantısı ile birlikte havada kapışılıyor. Eğer asıl firma elini çabuk tutup erkenden almazsa başka kişilerin eline geçen domainleri bu kişiler ya orjinal benzeri bir site kurarak ziyaretçileri üzerlerine çekmeye ya da çok yüksek rakamlarla asıl firmalara satmaya çalışıyorlar.

Bu sene tanıtımı gerçekleştirilen ve sene sonuna doğru piyasaya sürülmesi beklenen Xbox One oyun konsolunun da ismine ait xboxone.com ve xboxone.net domainleri başka bir domainci tarafından alınmıştı. Bunun üzerine yargı yoluna giden Microsoft’un başvurusu kabul edildi ve Microsoft haklı bulundu. Böylelikle Microsoft, yeni ürününün bu domainleri için domaini alan kişiye yüksek ücretler ödemek zorunda kalmaktan da kurtuldu. Fusible’ın haberine göre The Richard Law Group’un çalışmaları sonucunda artık xboxone.com ve xboxone.net alan adları Microsoft’un eline geçmiş oldu ve domainlerin whois bilgilerinin de bu yönde güncellendiği görülüyor.

Şu anda Xbox One ile ilgili tüm bilgiler Xbox.com adresinde yer alırken yakın zamanda XboxOne.com domain adresinin bu ürün için resmi site olarak kullanılacağı ön görülüyor. Şu anda bu iki domaine (xboxone.com ve xboxone.net) giren kişiler Bing üzerinde xboxone aramasına yönlendiriliyorlar.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  emrah bayram

  Haz 13, 2014

  Bu haksızlık değil mi. O zaman ne anladım reglemekten. Ne güzel aç davayı al bedavaya domaini.

  Cevapla

   Gökberk Durmaz

   Haz 13, 2014

   Aslında haksızlık değil. Bu şekilde gerçekleşen davaların birçoğu da kaybediliyor. Ancak burada domaini alan kişinin asıl tescilli markayı tehdidi söz konusu.

   Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim