Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

23

Temmuz
2013

Yandex En Çok Yapılan Yazım Hatalarına Dikkat Çekiyor!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Yandex  |  Yorum: Yok  

yandex-yazim-hatalari

Arama motorları, yapılan aramalar sırasında oluşabilecek yazım hatalarına karşı yine de kullanıcılarına doğru sonuçlar sunmak amacıyla bu hataları düzelterek sonuç gösteriyorlar. Yandex de yanlış yazılmış bir kelime girmiş bile olsanız bunu otomatik düzelterek sonuçları önünüze seriyor. İşte Yandex, Dil Bilgisi adını verdiği sayfada en çok yapılan kelime yazım hatalarını bir araya getirmiş.

Yandex Dil Bilgisi sayfasında aslında bir kelimenin nasıl yazıldığından çok yanlış yazılan kelimelerin nasıl yazılmayacağına dikkat çekilmiş. Yandex.com.tr aramalarında yer alan yazım hataları toplanmış ve en sık yapılanlar bir araya getirilmiş. Yanlış yazılan sözcüklerin doğru şekilleri, altlarında da hangi şekilde yanlış yazılabildikleri gösteriliyor.

Biraz önce de dediğimiz gibi bir kelimenin nasıl yazıldığını göremiyorsunuz. Ancak verdiğimiz linke girdiğinizde karşınıza rastgele bir kelime çıkıyor ve bu resimlere tıklayarak veya crtl tuşu ile birlikte sağ-sol yön tuşlarını kullanarak sözcükler arasında gezinebiliyorsunuz.

Aslına bakarsanız basit ama güzel bir uygulama diyebiliriz. Çünkü çok fazla yapılan bu tür hatalara sadece arama yaparken değil internette yazılar, yorumlar yazarken dikkat etmemiz ve doğru yazımlara özen göstermemiz gerekiyor.

universite

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim