Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

25

Temmuz
2013

Programlarla Gelen Toolbar’lara Dikkat!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: Yok  

klavyeBir program indirdiğimizde Next tuşuna basar basar bazı adımlara hiç bakmadan bir an önce yükleyebilmek için geçeriz. İşte bu geçtiğimiz adımlar bazen de canımızı sıkabiliyor. Bunların başında da programlarla birlikte yüklenen Toolbar’lar geliyor. Programların yükleme dosyalarına koyulan seçeneklerden Toolbar’ı yükleme onayı basılı halde geldiği için siz farketmeden onay vermiş oluyorsunuz ve bu toolbar sizin bilgisayarınıza yükleniyor. Bunlara dikkat etmek lazım.

Bir programı yüklerken adımlardan nelere onay verdiğimize dikkat etmeliyiz. A toolbarını yükle, B sayfasını giriş sayfam yap gibi seçenekler yükleme sırasında size basılı olarak geliyor. Programlara eklenen bu seçenekleri kaldırmaz ve programınızı yüklerseniz bilgisayarınıza yerleşen bu toolbar veya bazı benzer işlevli programları kaldırmak bir hayli güç oluyor.

Günümüzde birçok bilgisayarın internet tarayıcılarında giriş sayfası Google’dır, herkes de buna alışıktır. Ancak bu şekilde giriş sayfası olabilmek o kadar önemli bir şeydir ki aslında bazı kötü niyetli kişiler zorla kendi internet sitelerini sizin bilgisayarınızda giriş sayfası yapabiliyorlar. Dediğimiz yöntem özellikle başka programlara eklenen yan programlarla oluyor. Bu eklentiler de programla birlikte bilgisayarınıza farklı bir program daha kuruyor. Bu program sizin internet tarayıcınızda ya giriş sayfanızı zorla değiştiriyor ya da tarayıcınıza bir türlü kaldıramadığınız bir toolbar ekliyor. Klasik yöntemlerle de değiştirilemeyen bu giriş sayfası ve kaldırılamayan toolbar; siz değiştirseniz veya kaldırsanız bile yine eski haline yüklenen program nedeniyle gelebiliyor.

Bu tip zararlılar kısacası çok can sıkan ve uğraştıran sonuçlar doğuruyorlar. Bazıları için denetim masasından program ekle/kaldır bölümüne girmek ve bu duruma yol açan programı bulup kaldırmak (Yanlış programı kaldırmamak çok önemli. Giriş sayfanızın veya toolbarınızın adını programlar arasında arayın.) çözüm olabiliyor. Bu yöntemle kaldıramadığınız durumlarda da en iyi çözümü Google’a zorla gelen giriş sayfasının veya toolbarın adını yazıp yanına da kurtulmak, kaldırmak benzeri bir kelime ekleyip arayarak bulabilirsiniz. Ama tabi en iyisi ise yüklediğimiz programlara dikkat etmek; neyi, nasıl yüklediğimizi bilmektir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim