Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

26

Temmuz
2013

En Büyüğü En İyisi Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

buyuk-ekranli-telefonlarAkıllı telefonlar hızla yayılmaya devam ederken akıllı telefon pazarında birbirinden çeşitli modeller görmek mümkün. Yeni modeller arasında ilk göze çarpan modeller de büyük ekranlı “dev”ler oluyor. Özellikle göz alıcı ekran büyüklüklerine bir de yüksek çözünürlük ve yüksek piksel yoğunluğu da eklenince insanlar bu tip büyük ekranlara yöneliyorlar. Peki büyük ekranlı telefonlar diğerlerinden daha mı iyiler?

Buna direk olarak evet veya hayır demek mümkün değildir çünkü kullanıcıya göre olumlu yönleri veya olumsuz yönleri değişebilir. Telefon alırken ekran büyüklüğünü göz önüne aldığınızda önce kendinizi düşünmelisiniz ve kendinize şu soruları sormalısınız:

  • Elime aldığımda, kullanırken rahat edebilecek miyim?
  • Telefon görüşmesi yaparken, kulağımda tutup başkaları ile konuşurken rahat edebilecek miyim?
  • Ceplerime sığabilecek mi, yanımda taşırken rahat edebilecek miyim?
  • Gerçekten bu kadar büyük bir ekrana ihtiyacım olacak mı? (Büyük ekran ihtiyacı? Bu ihtiyacı şöyle açıklayabiliriz: Özellikle telefonunuzdan internet üzerinden veya offline olarak kitaplar, makaleler okuyorsanız; internet sayfalarını dolaşırken metin ağırlıklı web sitelerinde bulunuyorsanız, haberleri takip ediyorsanız, mesleğinizle veya uğraştığınız şeyle ilgili işlerinizi telefonunuz üzerinden yapıyorsanız veya yapacaksanız; kısacası ekran büyüklüğünü daha rahat olabilmek için kullanacaksanız ihtiyacınız var demektir. Ancak telefon görüşmeleri gerçekleştirmek, mesaj alıp göndermek, klasik telefon işlevlerini kullanmak için büyük ekran gereksiz olabilir. Tabi gereksizlikten öte büyük ekranın fazla şarj tüketimi olduğunu da belirtmek lazım tabiki.)

Bu tip sorular ile ekran büyüklüğü konusunda daha rahat karar vermek mümkün. Evet, mağazaları dolaşırken o büyük ekranlı telefonlar çok daha göz alıcı geliyor, ilk başta onlar göze çarpıyor evet ama daha sonra sizi rahatsız edebileceğini de unutmamak ve önce iyi düşünüp tartmak lazım tabiki.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim