Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Temmuz
2013

Başlangıçta Çalışan Programları Durdurmak

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft  |  Yorum: Yok  

windowsla-acilan-programlari-durdurmakBilgisayarımızı açtığımız zaman birçok program da bilgisayarla birlikte çalışmaya başlar. Virüs programları gibi önemli programların açılışta otomatik olarak çalışır hale gelmesi doğaldır fakat istemediğimiz veya istememekten öte ihtiyaç duymadığımız programların Windows’un açılışı ile birlikte çalışmaya başlaması hem çıkan ekranlarla bizleri rahatsız edebilir hem de en önemlisi bilgisayarımızın açılıp kendine gelmesini yavaşlatır. O zaman yapmamız gereken bu programların açılışta çalışmasını engellemek.

Bunu bilgisayarımızda yapabilmek için çeşitli yazılımlar internette yer alıyor ancak biz yazılıma ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde yapmaya çalışacağız. Öncelikle bilgisayarımızda “Çalıştır“ı açmamız lazım. Klavyemizin üzerinde Windows logosu bulunan tuşa ve R tuşuna birlikte basıp kolay şekilde Çalıştır‘ı açabiliriz. Veya Windows 7 için Başlat düğmesine basıp arama kısmına Çalıştır yazarsak karşımıza gelecektir. “Çalıştır“ı açtıktan sonra “Aç:” satırına msconfig yazıyor ve Tamam diyerek Sistem Yapılandırması‘nı çalıştırıyoruz.

windowsla-acilan-programlari-durdurmak-1

İlk başta alttaki resimde olduğu gibi Normal başlangıç seçeneği seçili olacak fakat biz gerekli ayarları yaptığımızda bu seçenek otomatik olarak Seçmeli Başlangıç olarak gözükecek.

windowsla-acilan-programlari-durdurmak-2

Burada işlemimizi gerçekleştirebilmek için yukarıdan Başlatma (Startup) sekmesini açıyoruz.

windowsla-acilan-programlari-durdurmak-3

Bu sekmede başlangıçta çalıştırılan tüm programları görmeniz mümkün. İsimlerinden neler olduğunu anlayıp otomatik olarak çalıştırılmasının gereksiz olduğunu düşündüklerinizin önündeki işareti kaldırarak Windows ile birlikte çalışmasını kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Programların önündeki kutucuklardaki işaretleri kaldırdıktan sonra Tamam demeniz gerekiyor ve bundan sonraki bilgisayarı baştan başlatmanızla birlikte bu programlar yeniden otomatik çalışmayacaktır.

Bazı programlar aldıkları önlemler ile illaki başlangıçta çalışacağız diyebiliyorlar ve bu şekilde engellenemedikleri konusunda şikayet edenler olabiliyor. Ancak bu tip durumlarda yazılımları araştırıp farklı bir yazılım deneyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere başlangıçta çalışan programları nasıl kaldırabileceğimizi, nasıl durdurabileceğimizi gösterdik. Bu yöntem ile gereksiz programları bilgisayarımızı açarken beklemek zorunda kalmayacağız. Peki, bir program başlangıçta çalışmıyorsa biz nasıl Windows ile otomatik olarak çalışır hale getirebiliriz? Bir sonraki yazımızda da buna değineceğiz ve bir programı bilgisayarımız açıldığında otomatik olarak nasıl başlar hale getirebiliriz bunu göreceğiz. Hatta sizi keyiflendirebilecek, çok hoşunuza gidebilecek bir ipucunu da sizlerle paylaşacağız!

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim