Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

1

Ağustos
2013

Yazınızı Yayınlamadan Önce Son Bir Defa Bakın!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

checklistBlog yazarken okuyucularınız için bir yazı hazırladınız ve artık bu yazı yayınlanmaya hazır. Peki hazırladığınız bu yazıyı direk olarak yayınlamak doğru bir tercih midir? Bizce hayır. Eğer okuyucularınıza kaliteli bir makale sunmak istiyorsanız ihtiyacınız olan makalenizde son kontrolleri yerine getirmek. İşte ne tip noktalara dikkat edebiliriz, hazırladığımız bu yazıyı hangi yollardan kontrol edebiliriz sizler için sıraladık!

Hazırladığınız yazıyı tek solukta oturup yazmış da olabilirsiniz, farklı günlerde eklemeler yaparak yavaş yavaş yazmış da. Ne olursa olsun her yazıda hatalar olması mümkün. İşte bu hataların önüne geçebilmek ve daha güzel bir makale oluşturabilmek için oturup son bir defa makalemize bakmamız lazım. Peki neler mi yapacağız? En önemlisi makalemizi önümüze açıp önce başlığını sonra da içeriğini baştan sona okumak. Bu okuma sırasında şu yönlere dikkat etmemiz gerekiyor:

  • Yazım ve noktalama yanlışı var mı? Bilgisayarda bir şeyler yazmaya alışmış bir kişi klavyeyi çok daha hızlı kullanır ve bu hız esnasında parmaklar bazen yanlış tuşlara basabilir veya yazarken kelimelerin yazımında, notkalamada yanlışlık yapmış olabiliriz. Bu tür hataları yavaş ve baştan sona okurken düzeltebiliriz. Yazımından emin olmadığımız bir kelimeyi tdk.gov.tr internet sitesinden aratıp böyle bir kelime var mı yok mu diye kontrol edebiliriz.
  • Cümle düşüklüğü var mı? Yazım esnasında bize mantıklı ve doğru gelen cümle yapıları aslında içerisinde anlam bozukluklarını, cümle düşüklüklerini barındırabilir. Baştan sonra bir bütün halinde yazımızı okursak bu tür yanlışlıkların farkına daha kolay varabiliriz.
  • Doğru anlaşılıyor mu? Anlattıklarınızın başka bir okuyucu tarafından doğru anlaşılıp anlaşılmayacağı konusunda düşünün. Söylediklerinizi doğru kelimeler ile anlatmış mısınız yoksa yanlış anlamlar çıkartılabilir mi?
  • Gereksiz tekrarlardan uzak durun. Birçok blog yazarı, yazdıkları konu üzerinde yazacaklarının az olması sebebiyle bilerek veya bilmeyerek kelime ve cümle tekrarına düşebiliyorlar. Söylediğiniz bir şeyi farklı kelimelerle bir daha tekrar etmeyin.
  • Bütün metin aynı yazı şekli ile mi yazılmış? Bazı yazarlar, özellikle yazılarını bir Word belgesinde hazırlayan bazı kişiler, yazının içerisinde farklı fontlarda farklı büyüklerde yazı barındırabiliyorlar. Bunlar okumayı zorlaştıran noktalar. Bütün yazı aynı font çeşidinde, aynı büyüklükte olmalıdır. Sadece örneğin başlıkları dilerseniz büyütebilirsiniz. Bunun için en güzeli yazınızı en başından bir basit Not Defteri uygulamasında hiçbir biçimlendirme olmadan yazmak veya daha sonradan Not Defteri’ne yapıştırıp sonra buradan koyalayarak tüm biçimlendirmelerden kurtulmak.
  • Simgelerden uzak durun. Yazınızın farklı yerlerinde genelde kısa mesajlarda veya chat ortamlarında kullanılan simgelerden ( :), ;), :(, :D) yazınızı arındırın. Yazınızın inandırıcılığını ve ciddiyetini kaybettiren bu tip öğeler birçok okuyucu tarafından hoş karşılanmayacaktır.
  • Son kısmı havada kalıyor mu? Bir makaleyi okurken bazen sonuna kadar gelip bir anda bittiği kısımda durunca makale havada kalmış gibi hissediyorum. Burada asıl hissettiğim makalenin bir yere bağlanamayıp bir anda bitirilmiş olmasından duyduğum rahatsızlık. Tavsiyem, siz önce kendi yazınızı okuyun. Sonunda eğer bir yere bağlanmaya ihtiyaç duyuyorsa kısa bir paragrafla bile olsa “Sonuç olarak” gibi bir söz ile makalenizin sonunu bağlayabilir veya en azından bir özet geçip son bir söz ile bitirişi yapabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim