Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

1

Ağustos
2013

Makale İçeriğini Nasıl Zenginleştirebilirsiniz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

makaleÖzellikle blog yazarlarının yayınladıkları yazılarla ilgili dikkat etmeleri gereken önemli noktalar üzerine yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda ele alacağımız konu ile birlikte kendimize “Yazdığımız bu makaleyi nasıl zenginleştirebiliriz?” diye soracağız.

Okuyuculara sade bir makale sunmak yerine bir makale içerisinde daha fazla fayda sunabilmek, bir makaleyi daha aktif hale getirebilmek çok önemlidir. İşte yayınlamak için hazırladığımız bir makaleyi nasıl daha zengin bir hale getirebiliriz sizler için maddeler halinde sıraladık:

  • Yazdıklarımızda örneğin bir şeyler anlatıyorsak örneklere, istatistiki bilgilere yer verebiliriz.
  • Kullandığımız kısaltmaları bilmeyenler de olabilir diye düşünerek o kısaltmayı ilk kullanışımızda parantez içerisinde kısaltmanın açılımını da yazabiliriz.
  • Yazımıza konu içeriğiyle bağlantılı bir tane giriş resmi koymalıyız. Ayrıca konuda gerekli yerlere anlatımı kuvvetlendirecek şekilde sayıca çok aşırıya kaçmadan birkaç resim daha ekleyebiliriz.
  • Sadece resimler de değil. Yazı içeriğinizle ilgili faydalı infografikler, grafikler, şemalar, kısacası göze de hitap edebilecek içerikler ekleyebiliriz.
  • Yayınlayacağımız yazıda geçen bir konu üzerine daha önceden yayınladığımız yazılara link verebiliriz. Aynı şekilde okuyucuların faydalanabileceğini düşündüğümüz alakadar farklı kaynaklara da yazımız içerisinde linkler verebiliriz. Tabi bu konuda da aşırıya kaçmamak şartıyla.
  • Yazdığımız uzun yazılar için, eğer bu yazı içerik olarak imkan veriyorsa paragraflarımızı farklı alt başlıklar kullanarak bölebiliriz.
  • Özellikle belli bir sırada olan, sıranın önemli olduğu, adım adım yapılan bir şeyin anlatıldığı yazılarda maddeler halinde yazım okunmayı kolaylaştırır.
  • Anlattığımız konu için, herhangi bir paragraf için önemli kelime veya kelime gruplarını koyu (bold) şekilde yazarak öne çıkarabiliriz.

Sonuç olarak, yazılarımızı kötü bir sadelikten kurtarıp içerik olarak zenginleştirmemiz, bunu da birçok yolu kullanarak yapmamız mümkün. Siz de bu tür yönlerden yazınıza yaklaşarak daha zengin, daha dolu makaleleri okuyucularınıza sunabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim