Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Ağustos
2013

Çocuklu Ailelere Windows Phone 8’den Müthiş Özellik: Çocuk Odası!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Microsoft, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

windows-phone-8-cocuk-odasiKüçük çocuklar artık etraflarındaki teknolojik cihazlara daha da meraklı oluyorlar. İlgi çekici yapıları ve birbirinden farklı özellikleri ile çocukların ilgisini çekmeyi çok kolay başarabilen telefonlar, çocukların her an ulaşmak istediği cihazlar arasında olabiliyor. Eğlenceli ve eğitici bazı uygulamalar ile çocuklarını eğlendiren aileler ise bir an çocuklarını telefonda yalnız bıraktıklarında çocukları yanlış bastıkları yerlerde mailler atabiliyor, farklı kişileri arayabiliyor, hatta internetten alışveriş yapabiliyor. Windows ise buna bir çözüm getirerek mobil sürümünde yeni ve hiçbir telefonda olmayan bir özelliğe yer vermiş: Çocuk Odası.

Windows Phone 8 blogunda ayrıntılı olarak tanıtılan özellik, telefonunu oynaması için çocuklarına veren aileler için birebir. Çocukların oyun dışında istenmeyen şeyleri yapmasını engelliyor. Haberlerde artık sıkça duyduğumuz, uygulama mağazalarından farkında olmadan ücretli alışverişler bile yapıp dolgun faturalarla ailelerini karşı karşıya getirebilen küçük çocuklardan bir tanesi de geçtiğimiz haftalarda internetten eski bir arabayı satın alarak haberlere konu olmuştu. Ayrıca ailenin o an istemediği bir kişiyi rastgele bastığı tuşlarla arayan, anlamsız mailler atabilen çocuklar da oluyor. Suç tabiki onların değil fakat aileler bu durumlarla karşı karşıya kalmasın ve telefonlarını rahatlıkla çocuklarına verebilsinler diye Windows tarafından Çocuk Odası isimli özellik geliştirildi. Bu özellik sayesinde sizin başlangıç ekranınıza birebir benzeyen bir taklit ekran var. Bu özellik açıkken gözüken bu Çocuk Odası ekranında çocuklar oyunlar oynayıp sizin izin verdiğiniz uygulamalara girebiliyorlar. Ancak neler yapabildiklerinden çok neler yapamadıkları önemli. İnternette sizin belirlediğiniz linkler dışında bir sayfaya giremiyorlar. Uygulama mağazasına girip alışveriş yapamıyorlar. Arama gerçekleştiremiyorlar, mesaj gönderemiyorlar, mail atamıyorlar.

Windows Phone 8’de yer alan bu özelliği bir kere telefonunuza kurmanız yeterli olacaktır. Bundan sonra özelliği açarak çocuğunuza telefonunuzu rahatlıkla verebilirsiniz.

İşte Çocuk Odası özelliğinin nasıl kurulup kullanılabileceğinin anlatımı:

Çocuk Odası’nı kurmak için Başlangıç ekranında veya Ayarlar’da Çocuk Odası’na dokunun ve talimatları izleyerek kurulumu tamamlayın. Bu adımlarda çocuğunuzun kullanabileceği uygulama, oyun, müzik ve videoları seçebilir, Kilit ekranınıza parola koyarak çocuğunuzun yanlışlıkla Başlangıç ekranına erişmesini engelleyebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra Çocuk Odası’na ulaşmak oldukça kolaydır: Telefonun açma/kapama düğmesine basıp kilitledikten sonra tekrar bastığınızda Kilit ekranı açılır. Kilit ekranından sola doğru kaydırarak Çocuk Odası’na ulaşabilirsiniz.

Çocuk Odası’nın Başlangıç ekranı aynen telefonunuzun Başlangıç ekranı gibi çalışır. Çocuğunuz burada yer alan kutucukların boyutunu ve yerini değiştirebilir, tema rengini dilediği şekilde ayarlayabilir ve kendi yaratıcılığını kullanarak eşsiz bir Çocuk Odası’na sahip olabilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim