Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

3

Ağustos
2013

WordPress Sitenizdeki RSS Sayfalarını Keşfedin!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster, Wordpress  |  Yorum: 3 

rssRSS konusunda yardımcı olacak yazılarımıza, anlatımlarımıza devam ediyoruz. WordPress gibi dünyada oldukça yaygın bir blog yazılımını kullanan sitelerden (bunlar arasında biz de varız) bir tanesini takip ediyorsanız veya bu sitelerden bir tanesine sahipseniz bu WordPress sitenin RSS sayfalarını da bilmeniz gerekir, bu sayfalara ihtiyaç duyarsınız. Özellikle WordPress tabanını kullanmaya yeni başlayan bir site sahibi veya hiç ilgisi olmayıp WordPress sistemli bir siteyi takip eden bir okuyucu, eğer sitede kullanılan temada hazır olarak bir RSS butonu yer almıyorsa RSS sayfasının ne olduğunu bulamayabiliyor. Biz de hem sitelerin ana RSS sayfasının hem de diğer başka RSS sayfalarının linklerinin neler olduğunu sizler için sıraladık.

Tüm WordPress sitelere (önemli bir değişiklik yapılmadıysa) uygulanabilecek şekilde yöntemler gösterip weblopedi.net üzerinde örneklendireceğiz. Aslında biz; yorumlar, kategoriler, yazarlar ve benzeri için ayrı ayrı anlatacak olsak da her birinin mantığı ve yöntemi aynı, siz de göreceksiniz.

1) Yazılar için RSS: Yeni yayınlanan tüm yazılar için bir RSS sayfası. Site ana sayfası üzerine /feed eklenerek ulaşılabilir (Örneğin www.siteadı.com/feed). Ancak WordPress bir alt klasörde, siteadı.com/blog gibi bir yerde kuruluysa o zaman RSS adresimiz de www.siteadı.com/blog/feed şeklinde olur. Weblopedi.net için www.weblopedi.net/feed şeklindedir.

2) Tüm yorumlar için RSS: WordPress sitenize yapılan tüm yorumları da bir RSS ile görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken site adresi üzerine /comments/feed yazmak (Örneğin www.siteadı.com/comments/feed). Weblopedi.net için www.weblopedi.net/comments/feed şeklindedir.

3) Bir yazı veya sayfadaki yorumlar için RSS: Eğer çok yorum alan bir yazınız veya sayfanız varsa bunun da yorumlarını ayrıca takip edebilirsiniz. Yapmanız gereken ise oldukça basit. Hangi yazı veya sayfa için istiyorsak eğer onun tam adresinin sonuna /feed eklememiz yeterli olacaktır. Örneğin bizim ziyaretçi defteri sayfamız için www.weblopedi.net/ziyaretci-defteri/feed. Bunu yayınladığınız yazılar için de yapabilirsiniz. www.weblopedi.net/5998-wordpress-sitenizdeki-rss-sayfalarini-kesfedin.html şeklindeki adrese uygulanmış hali şu şekildedir: www.weblopedi.net/5998-wordpress-sitenizdeki-rss-sayfalarini-kesfedin.html/feed

4) Bir yazar için RSS: Eğer farklı yazarların yer aldığı bir WordPress sitede yalnızca belli bir yazar tarafından yazılan yazıların RSS sayfasını görmek istiyorsanız yazar sayfasının arkasına /feed şeklinde eklememiz yeterli. Yazar sayfasının link şablonu şu şekildedir: www.siteadı.com/author/yazaradı. Bu yazarın RSS sayfası ise www.siteadı.com/author/yazaradı/feed ‘dir. Örneğin yazar olarak benim RSS sayfama www.weblopedi.net/author/gdurmaz/feed linki ile ulaşabilirsiniz.

5) Bir kategori için RSS: Kategoriler için de önceki yöntemlerimizin aynısını uyguluyoruz. Kategori linkimizin sonuna /feed ekliyoruz. Örneğin sitemizde teknoloji kategorisi için www.weblopedi.net/teknoloji/feed adresini kullanabiliriz.

6) Bir etiket için RSS: Bir WordPress sitede aynı etikette yazılan yazıları takip etmek isterseniz etiket linkinin sonuna /feed eklememiz yeterli. Örneğin sitemizdeki Sony etiketi için www.weblopedi.net/tag/sony/feed linkini RSS adresi olarak kullanabiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

3 Yorum Yapılmış!

  Kemal Gonenc

  Şub 21, 2015

  Oldukça yararlı bir yazı. Hemen gonencemlakblog.com wordpress sitemize hemen rss uygulamasını aktive ettik.

  Cevapla

  emin

  Mar 16, 2015

  Teşekkürler.

  Cevapla

  Ersin Tat

  Haz 29, 2016

  RSS’ler wordpress’in gizli silahları gibi :) doğru kullanıldığında oldukça faydalılar. Yazı için teşekkürler.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim