Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

4

Ağustos
2013

Google’da Nasıl Arama Yapılır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

google-searchAslında herkesin sürekli yaptığı bir şey Google veya benzeri arama motorlarında arama yapmak. Fakat yine de Google’da arama yaparken doğru sonuçları elde etmek çok önemli ve bu yüzden de dikkat etmemiz gereken noktaları, bazı ufak ipuçlarını örnekler içeren maddeler halinde sıraladık.

1- Soru cümlesine çevirebiliyor musunuz?

Anlatımlar yapılırken genelde soru cümlesini başlığında veya içeriğinde bulundurur. Biz de soru cümlesi kurabilirsek eğer aramalarımızda daha doğru sonuçlar bulabiliriz. Ayrıca forumlarda sorulan benzer sorulara da ulaşmış olabiliriz.

Örnek: “WordPress Nasıl Kurulur?”

2- Aradığınız şeyin türünü özelleştirebiliyor musunuz?

Aradığımız şey bir grafik (Google Görsel https://www.google.com.tr/imghp) mi, bir haber (Google Haberller https://news.google.com.tr) mi, bir kitap (Google Kitaplar http://books.google.com.tr/) mı veya bir akademik bilgi (Google Akademik http://scholar.google.com.tr) mi? Bu şekilde bir ayrım yapabiliyorsam aradığım şeyin sayfasına girmem gerekiyor.

3- Resmi bir site bulabiliyor musunuz?

Özellikle bir program indirirken veya bu tarz program-ürün için bilgi arıyorken eğer mümkünse önce resmi sitelere uğramaya çalışalım. Aramalarda aradığımız programın tam ismini yazdığımızda zaten ilk sıralarda genellikle resmi internet sitesinin bir sayfası da yer alacaktır. Önce bunları tercih edelim.

Örneğin Google Chrome aramasında bu programı indirmek için öncelikle Google.com sitesinin “www.google.com/intl/tr/chrome/browser” sayfasını tercih etmeliyiz.

4- Ne çok az ne çok fazla.

Arama yaparken kullandığımız kelimeleri dikkatli seçmeliyiz. Az kelime kullandığımız aramalarda sonuç sayısı da fazla olacak ve aradığımız şeyi bulmakta güçlük çekeceğiz. Tam tersi ararken kullandığımız kelime sayısı eğer çok fazla olursa da arama sonuçlarımız gittikçe daralacak ve asıl bulmak istediğimizi kaybetme olasılığımız var.

5- Farklı şekilde anlatabiliyor muyum?

Bazen aradığımız konu hakkında ilk sayfadaki tüm içerikler aynı tür olabiliyor ve bizim hiçbiri işimize yaramayabiliyor. O zaman aradığımız şeyi “farklı kelimelerle anlatabiliyor muyum?” diye düşünmek yararlı olacaktır.

Başlıca aklımıza gelenleri 5 madde halinde yazdık. Daha sonradan farklı maddeler de olursa burayı güncelleyeceğiz. Sizin de önerileriniz olursa yazımızın içerisine ekleyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim