Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Ağustos
2013

Websitelerinde İmla Kuralları Neden Önemli?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

yazimWebsitelerinde özellikle de blog tarzı, yazılar yayınlayan sitelerde imla kurallarına uyulması gerektiğini sürekli yeri geldikçe vurguluyoruz. Biz de özel bir yazı ile önemini tekrar vurgulamak istedik. Peki, websitelerindeki yazılarda imla kuralları neden önemlidir?

İmla kuralları, yazar ile okur arasındaki bağlantıda önemli bir yere sahip. Yazarların yazılar yazarken yabancı sözcükler kullanmasına karşı olan, Türkçe’si şu sözcük iken neden yabancı dilden girmiş bir sözcüğü kullanıyorsunuz diyen kişilerden değilim fakat yazılan sözcüklerin de doğru şekilde yazılmasına büyük önem veririm. Birçok gerçek okurun da buna oldukça önem verdiğini biliyorum.

“İyi de birkaç yanlış olsa, rahat rahat istediğimiz gibi yazsak ne olur ki” diyenler olacaktır. İşte neden önemlidir maddeler halinde sıraladık:

  • İmla kurallarına uyulması, kelimelerin doğru şekilde yazılması yazarın ve yazdığı sitenin ciddiyetini yansıtır. Olacak yerine olucak, herkes yerine herkez gibi kelimeler makale içerisinde yer aldığı zaman makalenin ciddiyeti düşmektedir.
  • Sadece ciddiyetle de sınırlı değil. Doğru yazılmış makaleye ve bu makale içerisindeki bilgilere olan güven de içerisinde yazım hataları bulunanlara göre daha fazla olur.
  • Yazım hataları okuyucuları rahatsız eder. Okurken yazım hatasına göz takılır ve okumanın akıcı olması engellenmiş olur. Rahat bir şekilde okuma sağlanamaz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim