Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

18

Ağustos
2013

Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: Yok  

blogBir blog açarken özgürsünüz. Dilediğiniz gibi, dilediğiniz yönde bloglar açabilirsiniz ancak iş kişisel bloga geldiği zaman gerçekten kaliteli bir kişisel blog oluşturabilmek için dikkat etmemiz gereken noktalar olabiliyor. Kişisel blogumuzu bazı yönlerde geliştirirsek eğer blog dünyasında daha kaliteli, daha sağlam duran bir internet sayfamız olacaktır. İşte bu nedenlerle sizlere kaliteli bir kişisel blogda olması gereken özellikleri sıraladık.

Bir blog sahibi olmanın ve bir blogu kontrol edebilmenin kolaylığı ile insanların kendini başkalarına karşı ifade etme isteği birleşince ortaya birçok kişisel blog çıktı. Siz de bir kişisel blog sahibiyseniz veya bu tarz bir blog açmayı planlıyorsanız; bu blogunuzla da diğerleri arasında öne çıkmak istiyorsanız sizi daha yukarılara taşıyabilecek aşağıdaki tavsiyelerimize göz atabilirsiniz:

Blogun İsmi

Kişisel bloglarda genellikle domainde isim ve soyisme veya bunların baş harfleri, kısaltılmaları gibi birleşimlere yer verilir. adsoyad.com veya adsoyad.blogspot.com gibi site adresleri tercih edilir. Sadece isiminizin yer aldığı domainler bulmak zor olduğu için adsoyad kullanılsa da eğer uzun olmasın isterseniz tercihinize göre adınızın veya soyadınızın baş harfini de kullanabilirsiniz.

Kişisel bloglarda domain sadece isim ve soyisimden oluşmak zorunda değil. Tercihe göre varsa bir takma isminiz, onu kullanabilir; sitenize farklı bir isim de bulabilirsiniz.

Blogun İçeriği

Adı üstünde kişisel blog olduğu için site yazarlığı sizde olmalıdır. Kişisel bloglarda başka yazarlar bulunmaz. Kişisel blogda tüm içeriği siz sağlamalısınız. Bu içerikler kopyala yapıştır şeklinde başka yerlerden toplanmış olmamalı, sizin tarafınızdan yazılmış olmalıdır.

Kişisel blogunuzda başkalarının ilgilenmeyeceği, günlük yaşamınızı anlatan şeyler yazmamalısınız. Bu tür yazılar başkalarının ilgilenmeyeceği ve sıkılacağı konulardır. Bu yazıları yazdığınız bir blog açarsanız bu daha çok online günlük olarak adlandırılabilir.

Kişisel bloglarda site içeriği olarak blog sahibinin dili tercih edilmelidir. Blog sahibi, kendi dilinden farklı konular üzerine yorumlar yaptığı bir yapı oluşturabilir veya kendi bilgisini okuyuculara aktardığı makaleler yazabilir.

Blogun Sabit Sayfaları

Blogun içeriğinde sabit sayfalar da bulunur. Bu sayfalarda ise kişisel blog sahibinin kendini tanıttığı bir sayfa bulunmalıdır. okuyucular bu sayfa aracılığıyla yazar hakkında bilgiler edinebilir.

Bir diğer sabit sayfa ise iletişim bilgilerine yönelik olmalıdır. İnternet dünyasında blog sahibi tüm iletişim bilgilerini tabiki vermek zorunda değildir ancak okuyucularının ulaşabileceği ve iletişime açık olduğunu gösteren bir mail adresi bu iletişim sayfasından verilebilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim