Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Ağustos
2013

Blog İçeriğim Ne Üzerine Olsun Diye Soranlara

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: 2 

blogİlk kez kendi blog sitesini kuracak veya yeni bir site açacak çoğu kişinin ilk aklına düşen sorulardan bir tanesidir: “Ne üzerine bir blog açayım?“. Eski bir yazımızda bu konuya yüzeysel olarak değinmiştik ancak bu yazımızla daha ayrıntılı olarak giriş yapmak ve yeni bir blog açmak isteyen kişilere bazı tavsiyelerde bulunmak istedik.

Emin Miyim?

Blog tarzı bir web sitesi için önce emin olup olmadığımızı iyi düşünmek lazım. Bu tarz bir siteyi çekip çevirebilecek misiniz? Çünkü düşünülmeden açılan birçok blog site maalesef kısa sürede bırakılıp çöp siteler arasında yerini alıyor. Eğer yapacaklarımızdan eminsek bir sonraki adıma, en önemli adıma geçiyoruz.

Konusu Ne Olsun?

İnternette bir blog sahibi olmanın ilk amacı bazen iyi bir web sitesine sahip olmaya bağlanıyor. Bu da en çok ziyaretçi sahip olmayla ilişkilendirilirken en çok ziyaretçi için de en ilgi çeken konu üzerine bir site açma isteği doğuyor. Ancak bu tamamen yanlış bir düşünce.

Genellikle, “internette ne talep görüyor?”, “hangi tür siteler seviliyor?” şeklinde düşünülüp bu türlere yönelmek isteniyor. Ancak bunun yerine önce kendinize bir dönüp bakmalısınız. Konu seçiminde iş internette veya internetteki diğer kişilerde değil sizde bitmelidir. Unutmayın ki sevmediğiniz bir işi yapamazsınız. O zaman konu seçerken şu adımları takip edebiliriz:

 • Kendinize “Ben neyi severim, nelerden hoşlanırım?” diye sorun.
 • Bu soruya verdiğiniz yanıtları sıralayın.
 • Bu yanıtlarınız belki birbirinden tamamen farklı şeyler de olabilir. Bu nedenle hepsini tek bir bloga sığdırmak güç olur. Siz de bazılarını, birbiriyle yakın ilişkide olanları seçip konunuzu belirleyebilirsiniz.

Konu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Biraz önce size kendi sevdiğiniz konuları düşünün, onlar arasında seçim yapın dedik tabi ama aslında bu kadar da basit değil. Sevdiğiniz konular arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da var mutlaka. Seçtiğiniz veya düşündüğünüz konular için şu tip soruları kendinize sorarsanız eğer açacağınız blogun temelleri daha sağlam olacaktır:

 • Bu konuyu gerçekten seviyor muyum, ilerde de sevecek miyim?
 • Bu konuda uzun süre boyunca içerik üretebilecek miyim?
 • Bu konuya benden başka ilgi duyan kişi sayısı fazla mı?
 • Bu konuda rekabet nasıl? (Konuyu arama motorlarında aratarak aynı alanda var olan siteleri görebilirsiniz. Ne kadar çok site olduğuna, sizin konunuzla direk alakalı olup olmadıklarına, bu sitelerin ne kadar iddialı olduğuna arama motorları yardımıyla bakabilirsiniz. Kurumsallaşmış, ayakları yere sağlam basan birçok site varsa iş daha zor demektir. Ancak az sayıda site varsa ancak konuya ilgi yüksekse başarı daha kolay elde edilebilir.)

Soruları siz daha da genişletebilirsiniz. Oturup kendinize soracağınız bu tür sorular açacağınız blog sitesi için doğru yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır ve siteniz için daha kolay bir konu bulabilirsiniz. Ama son olarak tekrar söylemek isteriz ki hangi konuyu seçerseniz seçin; “sevdiğiniz” bir konuyu seçtiğinize emin olun.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  safiye yaşar erdiger

  Eyl 26, 2013

  Blogunuzda konu/temanızla ilgili deneyim,duygu ve önerilerinizi yazmanızı tavsiye ederim.Kendi yazılarımın analitiğinde bunu gördüm.Konuyu anahatlarıyla yazacaksanız hit almanız zayıf.Konunuzla ilgili bir sitede yazarlık yapmanız size + puan getirir.
  Yeni beceriler edinmeye hazır olun:)
  Görseller de çok önemli.
  Bu arada ,ben de :bahceperim.blogspot.com a beklerim.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim