Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Ağustos
2013

Suya Karşı Dayanıklı Telefonlar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

suya-dayanikli-telefonDünyada her yıl birçok teknolojik cihaz, özellikle de hiçbir zaman yanımızdan ayırmadığımız telefonlar, çeşitli şekillerde sıvı teması yüzünden kaybediliyor. Sadece çok az sayıdaki telefon, bir sıvı teması ardından çabuk müdehale ile kurtarılabilse de büyük çoğunluğu bir daha kullanılamayacak hale geliyor.

Sıvılar, telefonlarımızın en büyük düşmanları arasında ve başlarına gelmeyen kalmıyor. Denize, havuza düşebiliyorlar ve hatta sahileri telefonlarını ceplerinde unutup deniz veya havuza girebiliyorlar. Masada bıraktığımız telefonların üzerine içeceklerimiz dökülebiliyor. Hatta en kötüsü tuvaletlere bile düşürebiliyoruz. Bunlar kötü senaryolar, tabi telefonları kurtarmak için çabuk davranıp gerekenleri yapmak (Islanmış Telefonu Kuruturken Ne Yapmalıyız?) bize bir ümit kazandırsa da bunu gerçekleştirebilmek pratikte o kadar da kolay olmayabiliyor.

Teknoloji şirketleri artık kullanıcıların ufak bir servet döktüğü akıllı telefonlar için yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Kullanıcıların gözünde daha emin bir imaj yaratan bu teknolojiler sayesinde telefonlar suya karşı dayanıklı hale gelebiliyor. En belirgin örnek olarak Sony’nin Xperia Z modelli telefonuna eklediği suya karşı dayanıklılık özelliği oldukça beğeni toplamıştı. Bu özelliğin bulunduğu telefonlar henüz sınırlı çeşitte olsa da zamanla daha da yaygınlaştırılarak kullanıcılara sunuluyor.

Suya karşı dayanıklılık özelliğinden bahsetmiş olsak da tabi bu tür bir özelliğe sahip akıllı telefonları da “a telefonum kirlenmiş bir güzel yıkayayım” veya “geceden suya koyayım da sabaha tertemiz olsun” şeklindeki düşüncelerle kullanmak pek mümkün değil. Suya karşı dayanıklılık belli koşullar altında sağlanıyor. Örneğin basıncın ve zamanın önemi çok büyük. Telefonlar sadece belli bir su derinliğine düştüğü zaman suya karşı direnç gösterebiliyor. Belli bir derinlikten sonra basınç artacağı için telefon su alabiliyor. Dediğimiz gibi yine süre de önemli. Suya karşı dayanıklı telefonlarda şu kadar metre derinlikte şu kadar süre boyuca dayanabilmiştir şeklinde yazar. Bu şekilde suyun altında belli bir süre geçirince telefon yine suya dayanamaz ve arızalanabilir.

Teknoloji gelişiyor ve insanların ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ediyor. Biz de hayranlıkla bu gelişmeleri izliyoruz. Şu anda sadece üst düzey telefonlarda uygulanan bu tip dayanıklılık teknolojilerini zamanla her telefonda görebileceğimizi biliyoruz ve hatta telefonlarımızın dışında bilgisayarlarımızın, tabletlerimizin, akıllı saatlerimizin, akıllı gözlüklerimizin ve nicesinin daha dayanıklı, en ufak dikkatsizlikle bozulmayacağı günleri heyecanla bekliyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim