Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Ağustos
2013

Turkcell İle İstemediğiniz Numaraları Engelleyin

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil  |  Yorum: Yok  

numara-engelleme-servisiHerkesin cebinde bir telefon var. Başkaları ile iletişimimizin çok büyük bir kısmını da bu telefonlar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Ancak bazı zamanlarda telefonlarımız ile istemediğimiz kişilerden çağrı veya kısa mesajlar alabiliyoruz. Eğer telefonumuzda yer alan bir özellik var ise rehberde bu kişilerin numarasını kara listeye alıp çağrılarını engelleyebiliyoruz ancak ya bu özellik yoksa? Ya da örneğin mesajları da engellemek istiyorsanız? İşte tam bu noktada Turkcell aboneleri için ücretli de olsa bir servis yer alıyor. Ücreti hiç de yüksek değil ve bu yüzden eğer böyle bir servise ihtiyacınız varsa yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Turkcell’in keşfettiğimiz yeni bir servisi: Numara Engelleme. Ama sağladığı özellikleri sadece basit bir numara engelleme işlemi ile sınırlı kalmıyor.

Numara engelleme servisinin en temel amacı, istemediğiniz kişilerden gelen aramaları ve kısa mesajları engellemek. Bunu Turkcell, ufak bir ücret karşılığı, aylık 1,99 TL’lik bir ücret ile servis olarak sunmaya başladı. Biz de belki de birçoğumuzun ihtiyacı olan bu servisi sizlere tanıtmak istedik.

Numara Engelleme Servisine Giriş

Kullanabileceğiniz birçok çeşit özelliği olan bu servise başlayabilmek için kısa mesaj ile ENGELLE yazmanız ve 2222’ye göndermeniz gerekiyor. Servise giriş yaptığınız andan itibaren sizden sadece aylık 1,99 TL’lik ücret alınacaktır.

Numara Engelleme Servisinde Kullanabileceğiniz Özellikler

İlk başta belirttiğimiz gibi Numara Engelleme servisine giriş yaptıktan sonra aşağıda belirttiğimiz tüm özellikleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu özellikler için düzenli olarak tüm SMS komutlarını sizlerle paylaştık ancak aşağıda yapabileceğiniz her şeyi 532 Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Numara Engelleme Özelliği

Numara engelleme özelliği ile engelliler listenizi oluşturabilir ve bu listeye en fazla 50 numara kaydedebilirsiniz. Bir numarayı engellemek için kullanabileceğiniz tüm özellikleri sizler için sıraladık:

 • Bir numaradan gelen tüm çağrı ve kısa mesajları engellemek için NUMARAENGELLE yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden engellemek istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: NUMARAENGELLE 5321231234 => 2222.
 • Bu numarayı engelli listenizden kaldırmak için de SIL NUMARAENGELLE yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden kaldırmak istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SIL NUMARAENGELLE 5321231234 => 2222.
 • Bir numaradan gelen sadece çağrıları engellemek için CAGRIENGELLE yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden engellemek istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: CAGRIENGELLE 5321231234 => 2222.
 • Bu numarayı engelli listenizden kaldırmak için de SIL CAGRIENGELLE yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden kaldırmak istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SIL CAGRIENGELLE 5321231234 => 2222.
 • Bir numaradan gelen sadece kısa mesajları engellemek için SMSENGELLE yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden engellemek istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SMSENGELLE 5321231234 => 2222.
 • Bu numarayı engelli listenizden kaldırmak için de SIL SMSENGELLE yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden kaldırmak istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SIL SMSENGELLE 5321231234 => 2222.

Numara İzin Özelliği

Biraz önce bahsettiğimiz özellikler ile sadece sınırlı sayıda kişiyi engelleyebiliyordunuz. Numara izin özelliği ise size gelen tüm arama, kısa mesaj veya her ikisi için de engelleme uygulayarak sadece belirli numaralara izin vermenize imkân tanıyor. Aşağıda verdiğimiz özellikler ile oluşturacağınız izin listesinin ardından aramalara veya kısa mesajlara hattınız kapalı olacaktır. Sadece izin listenizde yer alan numaralardan size arama yapılabilecek veya kısa mesaj gönderilebilecektir.

 • Bir numaradan gelen tüm çağrı ve kısa mesajlara izin vermek için NUMARAIZIN yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden izin vermek istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: NUMARAIZIN 5321231234 => 2222.
 • Bu numarayı izinli listenizden kaldırmak için de SIL NUMARAIZIN yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden kaldırmak istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SIL NUMARAIZIN 5321231234 => 2222.
 • Bir numaradan gelen sadece çağrılara izin vermek için CAGRIIZIN yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden izin vermek istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: CAGRIIZIN 5321231234 => 2222.
 • Bu numarayı izinli listenizden kaldırmak için de SIL CAGRIIZIN yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden kaldırmak istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SIL CAGRIIZIN 5321231234 => 2222.
 • Bir numaradan gelen sadece kısa mesajlara izin vermek için SMSIZIN yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden izin vermek istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SMSIZIN 5321231234 => 2222.
 • Bu numarayı izinli listenizden kaldırmak için de SIL SMSIZIN yazıp bir boşluk bırakıp 0 eklemeden kaldırmak istediğiniz numarayı yazın ve 2222’ye gönderin.
  Örneğin: SIL SMSIZIN 5321231234 => 2222.

Numara Engelleme Servisinin Diğer Şartları ve Özellikleri

 • Numara engelleme servisinde engelleme listesi oluşturuyorsanız eğer listelerinize 50 numara kayıt edebilme hakkınız bulunuyor. İzin listesi oluşturanlar ise listelerine 100 numara yazdırabiliyorlar.
 • NUMARAENGELLE ile oluşturduğunuz listeyi istediğiniz zaman pasif hale getirebilirsiniz. Bunun için KAPA NUMARAENGELLE yazıp 2222’ye göndermeniz yeterli. Bu işlemi yaparsanız hem çağrı engelleme hem de kısa mesaj engelleme listenizdeki kişiler size ulaşabilir ancak liste pasif halde saklanır, silinmez. AC NUMARAENGELLE yazıp 2222’ye gönderdiğiniz zaman listeleriniz tekrar aktif hale gelir ve önceden yaptığınız engellemeler geçerli olmaya devam eder.
 • CAGRIENGELLE ile oluşturduğunuz listeyi istediğiniz zaman pasif hale getirebilirsiniz. Bunun için KAPA CAGRIENGELLE yazıp 2222’ye göndermeniz yeterli. Bu işlemi yaparsanız hem çağrı engelleme listenizdeki kişiler size ulaşabilir ancak liste pasif halde saklanır, silinmez. AC CAGRIENGELLE yazıp 2222’ye gönderdiğiniz zaman listeleriniz tekrar aktif hale gelir ve önceden yaptığınız engellemeler geçerli olmaya devam eder.
 • SMSENGELLE ile oluşturduğunuz listeyi istediğiniz zaman pasif hale getirebilirsiniz. Bunun için KAPA SMSENGELLE yazıp 2222’ye göndermeniz yeterli. Bu işlemi yaparsanız kısa mesaj engelleme listenizdeki kişiler size ulaşabilir ancak liste pasif halde saklanır, silinmez. AC SMSENGELLE yazıp 2222’ye gönderdiğiniz zaman listeleriniz tekrar aktif hale gelir ve önceden yaptığınız engellemeler geçerli olmaya devam eder.
 • Özelliklere girişte de belirttiğimiz gibi tüm bu SMS’le yapılan işlemleri 532 Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 532’yi arayarak kayıtlı tüm numaraları da sorgulayabilirsiniz.

Numara Engelleme Servisinden Çıkış

Numara engelleme servisini kullanmaya başladığınız andan itibaren istediğiniz her zaman bu servisten tamamen ayrılabilirsiniz. Bunun için ise yine telefonunuzun kısa mesaj kısmına IPTAL ENGELLE yazıp 2222’ye gönderebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim