Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

24

Ağustos
2013

Blog Yazısı Yazarken Yardımcınız Olabilecek Yöntemler

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 1 

blog-yazisi-yazmakBirçok blog sahibi için bir yazı yazmak bazı zamanlarda çok zor bir hal alabiliyor. Bazıları konu bulmakta sıkıntı yaşarken bazıları ise vakit bulamıyor veya bir türlü yazılarını toparlayamıyorlar. Bu yazımızda da blog sahiplerinin yazılar yazarken yaşadıkları bazı sıkıntıların üstesinden gelebilmelerini sağlayacak yöntemleri sizlerle paylaşmak istedik.

Bir yazı yazmayı kimi zaman çok kolay bir iş olarak tanımlayabilirsiniz belki ama bu her zaman böyle olmuyor. Blog yazarları, bir yazıya başlangıçtan bu yazının yayınlanma sürecine kadar bazı sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Peki, bu sıkıntıların üstesinden gelmek için uygulayabilecekleri yöntemler nelerdir? İşte sizlere birkaç önemli yöntem:

 • Okuyun! Okumak en önemli kuralımızdır. Özellikle de blog içeriğinizle alakalı konulardaki haberleri, başka bloglardaki yazıları okumak size çok şey katacaktır. Benzer konularda yazılar okumak; bilgi haznenizi genişletir, yeni yazım dilleri görmenizi sağlar, yazacak yeni konular bulmanız kolaylaşır.
 • Notlar alın. Yazınızın giriş aşamasında not almak da oldukça faydalı bir yöntem. Her an bilgisayarımız yanımızda olmayabiliyor ancak aklımıza gelen yazı konularını ve konuyla ilgili fikirleri not alabiliriz. Yanımızda not kağıdı olmasa bile her an her yerde telefonumuza bile bu notları kaydetmemiz mümkün.
 • Yazınıza zaman ayırın. Parça parça veya başka şeylerle uğraşırken bir yazıyı yazmak yerine yazınıza zaman ayırıp başına geçip dikkatinizi daha çok vererek daha kolay şekilde yazınızı hazırlayabilirsiniz.
 • Yazarken takıldığınız noktaları işaretleyin. Eksik bıraktığınız veya aklınıza takılan yerler tabiki olabilir. Bu tür yerlere örneğin (?), (*) gibi görebileceğiniz işaretler koyabilirsiniz ve o noktalara daha sonra tekrar değinebilirsiniz.
 • Takıldığınız, geliştirilmesini düşündüğünüz bazı konular hakkında araştırmalar da yapabilirsiniz. Arama motorlarında yazdığınız konuyla ilgili farklı yazıları bulabilirsiniz.
 • Baştan sona tekrar kontrol edin. Yazınızı tamamladığınızı düşündüğünüz zaman yazınızı başlığıyla birlikte baştan sonra tekrar okuyun, hatta sesli olarak okuyun. Bu yöntem ile yazınızda yazım anında farkedemediğiniz anlam bozuklukları, cümle düşüklükleri olduğunu görebilir ve kolayca düzeltebilirsiniz.
 • Yazım acaba çok mu kısa oldu veya çok mu uzun oldu diye endişe yapmayın. Tabi elli altmış kelimeden makale olmaz ancak yazınızın kısa olduğunu düşünüyorsanız önce yeterli düzeyde bilgi veriyor mu diye bakmalısınız. Sizin için yeterli uzunluktaysa o zaman sorun yok demektir. Uzun makaleler için de benzer bir yöntem izleyeceğiz. Bir makaleyi yazarken bir bakarsınız uzadıkça uzamış. Eğer yazınıza iyi bir yapı kurduysanız, kendini okutturuyorsa sorun yok demektir. Bir başka seçenek de uzun yazılarınızı birden fazla parçaya bölerek yayınlayabilirsiniz.
 • Yayınlanmaya artık hazır olduğunu düşünüyorsanız işiniz güzel bir şekilde tamamlanmış demektir. Eğer henüz içiniz rahat etmediyse geri dönüp siz kendi açınızdan tamam diyene kadar geliştirmeye devam etmekte fayda var.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  Yusuf KARAASLAN

  Ağu 24, 2013

  Teşekkürler.Yazı yazarken zorlanan arkadaşlar için güzel bir yazı.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim