Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

26

Ağustos
2013

Günümüzde Depolama Birimleri Ve Bulut Depolama Servisleri

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

bulut-depolamaEn ilkel depolama birimi nedir deyince belki birçoğumuzun aklına disketler gelecektir veya belki de bazılarımız kağıdı işaret edecektir. Ancak biz en ilkelinin, yani ilkellikten çok “ilk”inin hafızamız olduğunu söylesek heralde yanlış olmaz. İlk zamanlardan beri bilginin öneminin farkında olan insanlar, bilgilerini kaybetmemek için önce duvarlara resimler yaparak kazıdılar bildiklerini. Sonradan yazının bulunması insanları, bildiklerini yazarak depolamaya yöneltti. Aslında hepsinin amacı, bilgiyi korumak ve başkalarına aktarabilmekti. Günümüzde o zamanların üstüne ivmeli olarak çok yol katedildi. Artık bilginin depolama imkanları çok daha fazla, depolama şekilleri çok daha farklı.

Günümüzde artık çok fazla bilgi, bilgilerin yer aldığı çok fazla dosya var. Artık depolama alanlarına sığamayıp taşıyoruz. Kullandığımız kağıt baskılarını düşünmeyip daha çok bilgisayar ve diğer mobil cihazları düşünürsek harici olarak dosyalarımızı depolamak için kullandığımız birimler arasında; DVD’leri, daha gelişmiş olarak Blu-ray diskleri, harici harddiskleri, flash bellekleri, hafıza kartlarını görebiliriz. Hatta bunlar arasına CD’leri almıyoruz bile, çünkü CD’ler de tarihe karışan ürünler arasına katıldı. Tüm bu depolama ürünlerinde amaç bilgilerin kaybolma, silinme risklerine karşı yedeklemek veya bir yerden başka bir yere taşımak. Bunun için geliştirilen teknolojilerde ise en az alana en fazla veriyi sığdırabilme isteniyor. Bu yüzden sürekli ortalama bir büyüklükte olan bir flash belleğin alabileceği veri kapasitesi gittikçe büyüyor, bu yüzden CD ile Blu-ray aynı boyutta diskler olmasına rağmen birinde 700 MB’lık bir kapasite varken diğeri (blu-ray) iki yönlü kullanımda 50 GB’a kadar veri depolayabiliyor.

Bir de uzun süredir geliştirilen ancak zamanla popülerliğini daha da artıran bulut depolama servisleri var. Bulut servisleri, yanınızda depolamak için flash bellek, harddisk veya başka herhangi bir ürünü taşımanıza gerek bırakmıyor. İnternetteki depolama alanınız olan bulutlar, dosyalarınızı interneti olan herhangi bir cihazdan yüklemenizi ve bu cihazlardan dosyalarınıza ulaşmanızı sağlıyor.

Google Drive, Dropbox, Microsoft Skydrive, Yandex Disk gibi hizmetleri bulut servisleri arasında sayabiliriz. Bu servisler, hem sağladıkları ücretsiz alanlar ile hem de internet olan her an her yerden her cihazdan ulaşılabilmeleri ile dikkat çekiyorlar. Tek sorunları ise büyük boyutlu dosyalarda internet hızından ve kimi zaman da kotalardan dolayı dosya yüklemek – dosyayı indirmek olabiliyor.

En hızlı gelişen teknolojilerden bir tanesi depolama birimleri. Önümüzdeki 5 yılda daha ne gibi yenilikleri görebileceğiz kimse bilmiyor. Belki de Kingston’un yaptığı 1 TB’lık flash diskler (Normal bir flash disk boyutunda belki ancak fiyatı cep yakıyor) gibilerini yanlarımızda görmeye başlarız. Belki de internetimiz çok daha hızlı belki de ücretsiz bile olur ne dersiniz?

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim