Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

29

Ağustos
2013

Telefonla Dolandırıcılığa Kanan Kişiler Artık Pes Dedirtiyor!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil  |  Yorum: Yok  

telefon-dolandiriciligiDolandırıcılar her yerdeler; günlük hayatımızın her bir anında, hatta sanal ortamda onlara rastlayabiliyoruz. Birbirinden kurnaz yöntemleri ile ağlarına düşürmeye çalıştıkları kurbanları konuşmayı bir yana bıraktık ve bu yazımızda son günlerde sıkça duyduğumuz telefonla dolandırıcılığa bir bakalım istedik. Ayrıca başlığı da yanlış okumadığınızı söylemek lazım. Artık dolandırıcılar değil, bu dolandırıcılara kanan kişiler, haber programlarının klasik tabiri ile “Pes Dedirtiyor!” Neden mi?

Son günlerde haber kanallarını takip ettiyseniz mutlaka bu senaryoyu duymuşsunuzdur ancak biz duymayanlar için dolandırıcıların kullandığı yöntemi kısaca anlatalım.

  • Bir dolandırıcı ve bir müstakbel mağdurumuz var.
  • Dolandırıcı kişi telefonla müstakbel mağdurumuzu arıyor, kendisini komiser (veya savcı, komutan, her ne ise) olarak tanıtıyor.
  • Daha sonra kafasından bir senaryo uyduruyor. Senaryoya göre ya mücevherleriniz teroristlerin paralarıyla alınmış şüpheli, ya üst makamdan birisine küfür etmişsiniz gibi saçma bahaneler.
  • İşte tam bu noktada mağdurumuz müstakbelliğini kaybediyor. Telefondaki dolandırıcı telefonu hiç kapatmamasını söylüyor ve bu sırada neyi var neyi yoksa; altınlar, mücevherler, nakit paralar vs. bir poşete doldurmasını istiyor.
  • İşin daha da ilginçleştiği şu noktada kendisini komiser olarak tanıtan dolandırıcı, bir de yetmezmiş gibi mağdurun bu poşeti en yakındaki çöp kutusuna bırakmasını istiyor.
  • Gerisi tabi tahmin edebileceğiniz gibi, mağdur çöp kutusundan uzaklaşınca dolandırıcı gelip çöp kutusundan kendisine sunulan poşeti alıyor ve ortadan kayboluyor.

Evet, dolandırıcıları lanetleyebiliriz, kötüleyebiliriz ancak ya bu işin mağdur tarafı? Bir insan, kendisini komiser olarak tanıtarak arayan kişi ile konuşsa bile hemen nasıl inanabilir? Bu mağdur kişi, kendisinden istenilen parayı nasıl birkaç saat içerisinde çıkartıp kolayca, hiçbir şey farketmeden dolandırıcılara verebilir? Bir devlet memuru insan veya başka kendini yetkili olarak tanıtan bir kişi neden sizden tüm paranızı istesin, daha doğrusu neden para istesin? Neden bu tüm paranızı almanızı ve çöp kutusuna bırakmanızı istesin? Bu tür sorular hiç bitmiyor, hiç tükenmiyor.

Son olarak haberlerde anlatılan olaydan çok ilginç bir alıntı daha var. İsmi açıklanmayan bir şirkette CEO olarak görev yapan, üst düzey bir kişi de bu dolandırıcılık yöntemine aldanarak neredeyse 1 milyon TL’ye yakın nakit para ve mücevherini kaptırıyor. Artık yorum sizin.

Bunları artık söylemememiz bile lazım olsa da görüyoruz ki tekrar etmekte fayda var. Lütfen telefonla arayıp kendini polis, savcı, hakim, komutan veya herhangi yetkili kişi olarak tanıtıp sizden para isteyen kimseye kanmayınız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim