Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

31

Ağustos
2013

Devamlı Takipçilerimizi Artırmanın Püf Noktaları

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

yukselen-grafikBir blog, bir web sitesi sahibiyseniz ziyaretçilerinizin gözünde iyi bir yere oturmanız, onların devamlı takip ettikleri bir internet sayfası haline gelmeniz oldukça önemlidir. Google’dan ziyaretçiler elbet gelir ancak devamlı ziyaretçi demek her yazınızı takip etme potansiyeli olan, sitenizde uzun vakit geçiren, sitenizi seven kişi demektir. Peki, sitemizi ziyaret eden kişilerin tekrar tekrar gelmelerini nasıl sağlayabiliriz? Devamlı takipçilerimizi nasıl artırabiliriz? İşte bu sorulara cevaplar arayacağız.

Özgün ve Güncel Olun

Bu iki sözcük, özgünlük ve güncellik, internet dünyasında site sahipleri için olmazsa olmazların başında geliyor. Site sahiplerinin birçok şeyi başarabilmesi için ellerine almaları gereken birer anahtar aslında. Birçok yazımızda üzerinde durduğumuz gibi bu yazımızda da özgünlük ve güncelliğe değinmeden geçmemek gerekiyordu.

Önce kısaca bu iki terimin anlamlarını açıklayalım ve neden gerekli olduklarından bahsedelim. Özgünlük demek kopya olmayan, size ait olan demek. Özgünlük, sizin diliniz demektir. Sitenizin içeriklerini siz üretmeli, kopyala-yapıştır metodu ile başka internet sitelerinden almamalısınız. Özgün olduğunuzu ziyaretçilerinize gösterirseniz eğer onlar da başka yerde bulamayacakları bilgilere ulaşacaklarını düşünebilir, sitenizi tekrar ziyaret etme ihtiyacı duyabilirler. Güncellik ise, düzenli olarak yazılar yayınlamak demek. Özellikle en doğrusu her gün yayınlanmış yazılarınızın olmasıdır. Böylelikle her gün sitenizi ziyaret etmeleri için bir sebep göstermiş olursunuz.

Aynı Çizgide İlerleyin

Bir ziyaretçinizin sizi takip etmesi için içeriğinizin ilgisini çekmesi gerekiyor. Siz kaliteli içerik üretiyorsanız eğer sitenizi beğenen kişiler de elbet çıkacaktır. Bu kişileri sitenize bağlamak ve tekrar ziyarette bulunduklarında onlara istediklerini verebilmek için site içeriğiniz, konunuz ve üretim olarak çizginizi korumalısınız. Örneğin müzikle ilgili bir blogunuz varsa müzik severler sizi takip edecektir. Siz farklı konu üzerine bir yazı yayınlarsanız takipçilerinizin dikkatini çekmeyecektir.

Takip Yollarını Artırın

Bir kişinin sitenizi takip edebilmesi için bunun kolay olduğunu da görmesi lazım. Sizler ziyaretçilerinize takip için kullanabilecekleri farklı yollar sunarsanız ziyaretçileriniz de karşısında daha fazla seçenek bulur ve sizi daha kolay takip edebilir.

RSS sayfanız olmalıdır bir kere. Ayrıca yayınladığınız yazıların yer aldığı sosyal medya hesaplarını da kullanabilirsiniz. Yayınladığınız yazıları, siteniz için açtığınız bir Facebook sayfasında paylaşabilir, linklerini Twitter hesabından yayınlayabilirsiniz. Bu tür tüm hesapların linkleri sitenizde görünür bir yerde, hatta uygun ikonlarla bulunmalıdır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim