Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

3

Eylül
2013

Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma: Yedekle!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

yedeklemeYüzlerce gigabyte büyüklüğünde veri depolayabilen bilgisayarlarımız, gün geçtikçe hafızaları daha da büyüyen telefonlarımız derken yanımızda taşıdığımız dosyalarımız da zamanla artıyor. Örneğin bilgisayarınızın hafızasının ne kadarı dolu? Şu anda kaç gigabyte büyüklüğünde dosya var? Ya telefonlarınız? Artık akıllı hale gelen telefonların da dahili hafızaları gittikçe artıyor, bu hafızalara bile sığamıyoruz, yeni dosyalar barındırıyoruz. Lafın kısası bu kadar çok dosyamızı; önemli belgelerimizi, belki elektronik kitaplarımızı, fotoğraflarımızı, müziklerimizi ve daha nicesini barındırmamızı sağladıkları için çok mutluyuz ancak bu cihazlara ne kadar güveniyoruz? Elektronik cihazların bir anda bir aksilik sonucu bozulabileceklerini ve içlerindeki tüm dosyalarımızın bir anda tarihe karışabileceğini düşünüyor muyuz? İşte bu tip durumları engellemek için kullanılan “yedekleme” yönteminin önemine değineceğiz.

Yazımıza uzunca bir giriş yaptıktan sonra, neden böyle bir başlık seçtiğimi açıklayarak konumuzu anlatmaya devam edelim. İnternette, bilgisayar kullanıcılarına tavsiyeler veren makalelere bakarsak eğer birçoğunda “yedekleme”nin önemini anlatan paragraflar, sık sık “yedekleme” yapılması gerektiğini söyleyen cümleler görebilirsiniz. Artık gencinden yaşlısına herkes de dosyalarımızı, belgelerimizi, fotoğraflarımızı yedeklememiz gerektiğini bilir. Fakat bunu herkes bilse de, yedekleme konusunda tavsiyeler verse de kaç kişi bunu gerçekten yapabiliyor ki? Hatta yapabiliyordan öte “kaç kişi bunu gerçekten yapıyor ki?” diye sormak daha doğru olur. Genellikle üşengeçliğimizin kurbanı oluyor ve ne kadar gerekliliğini bilsek de dosyalarımızı kaybetmeden bir türlü gerçek öneminin farkına varamıyoruz, bu açık.

Bilgisayarımıza çok güvensek de bir gün bir anda bozulabilir, format atılması gerekebilir. Depoladığınız dosyalarınız yanlışlıkla bile silinebilir. Telefonunuz elinizden kayıp suyun derinliklerine düşebilir, kullanılmaz hale gelebilir. Bu tür yüzlerce, binlerce senaryo daha düşünmeniz mümkün. Hatta geriye baktığınızda belki siz de bu senaryolardan biri sonucu tüm dosyalarını kaybedenlerden birisinizdir. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Geri dönüşü olmayan durumları yaşamadan önce, önemli dosyalarımızı yedeklememiz gerekiyor. Tehlikelerin farkına varmalı, önemli belgelerimizi hiç riske atmamalıyız.

Bu yazımızı daha fazla uzatmak istemediğim için devam niteliğindeki bir diğer yazı ile yedekleme konusuna devam edeceğiz. Bu yazılarımızda ise sizlerle yedeklemelerimizi nasıl yapabileceğimiz konusuna değinmeyi ve konu hakkında bulduğumuz tüm tavsiyelerimizi paylaşmayı planlıyorum.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim