Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Eylül
2013

Yedeklemeye Başlayalım – 1

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

yedekleme1Önceki bir yazımızda sizlere “Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma: Yedekle!” başlığı ile yedeklemenin önemini anlatmış ve ne kadar her yerde her konuda yedekleme öneriliyor olsa da birçok kişinin belki de üşendiği için yeterli önemi vermediğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise her ne amaç için olursa olsun, yedeklemenin yapılabileceği şekillerine değineceğiz. “Hangi dosyalarımızı, ne sıklıkla, nasıl yedekleyebiliriz?” gibi sorular sorarak işin derinliklerine inmeye çalışacağız.

Hangi Dosyaları Yedeklemeliyiz?

Yedekleme’den kastımız, herhangi bir dosyayı çoğaltarak kopyasını farklı bir cihaz üzerine yüklemektir. Yedeklemede amaç, herhangi türden bir dosyayı bir sorunla karşılaştığımızda silinse bile kaybetmemek, kopyasını koyduğumuz cihazdan tekrar geri alabilmektir. Bu amaç doğrultusunda yedeklememiz gereken dosyalar; önemli, aynısını bulamayacağımız, geri getiremeyeceğimiz dosyalar olmalıdır.

O halde:

  • Bir yazılımcı, üzerinde çalıştığı programları yedekleyebilir;
  • Bir tasarımcı, aynı şekilde tasarımlarını yedekleyebilir;
  • Bir yazar, yazdıklarının yer aldığı dosyaları yedekleyebilir;
  • Bir aile, çekindikleri fotoğrafları yedekleyebilir.

Bu listeyi tabi daha da örneklendirmek mümkün. Yani demek istediğimiz, gereksiz dosyaları yedeklemekle uğraşmamanız. Tüm dosyaları yedeklemeye çalışmanız demek, yedeklemeniz gereken dosyaların toplam büyüklüğünü hızla arttıracaktır.
Örneğin, programların setup dosyalarını bilgisayarınızda saklıyor olabilirsiniz. Ama bunları internetten kolaylıkla elde edebileceğinizi düşünürsek bu tür dosyaları yedeklemeniz gerekmez. Aşırı bir film tutkunuz yoksa, özel bir arşiv yapmıyorsanız; bilgisayarınızdaki filmler de çok büyük yerler kaplayacağı için öncelikle yedeklemeniz gerekenler arasında bulunmaz, çünkü bu filmleri de kolay şekilde herhangi bir yerden bulabilirsiniz. Tabi bu tür örneklerde öncelik sırasını düşünüyoruz. Eğer biraz sonra bahsedeceğimiz depolama alanlarınızda fazla yeriniz varsa önceden filmlerinizi de başka herhangi bir dosyanızı da yedekleyebilirsiniz, size kalmış.

Sonuç olarak, hani “Yangında İlk Kurtarılacak” diye tabelalar yer alır ya; orda olduğu gibi önceliklerinizi ve en çok önem verdiklerinizi belirlemeniz ve o dosyaları yedeklemeye dikkat etmeniz.

Yedeklemeye Başlamadan Önce İpuçları

Yedeklemenin, sık sık yapılması zor geldiği için birçok kişi tarafından ihmal edildiğini söylemiştik. O halde yedeklemeyi daha kolay hale getirebilecek ipuçlarından da bahsetmeden geçmeyelim.

  • Bir önceki başlığımızda belirttiğimiz gibi, önemli dosyalarınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. Hangi dosyaları mutlaka yedeklemeniz gerekiyor, hangi dosyaları yedeklemeniz gerekmiyor bunları bilmelisiniz.
  • Yedeklemeniz gereken dosyaların bilgisayarınızın farklı yerlerinde dağınık olarak yer alması demek, yedeklemenizi zorlaştıracağı anlamına geliyor. O halde tüm önemli dosyalarınızı kendinize özel açtığınız tek bir klasör altında farklı klasörler halinde düzenli olarak bulundurabilir, böylelikle yedekleme yaparken bu tek klasörü kolayca yedekleyebilirsiniz.

Yedekleme ile ilgili daha söyleyeceklerimiz bitmedi ve sizlere bu yazının ikinci parçasını “Yedeklemeye Başlayalım – 2” başlıklı yazımız ile sunacağız. Bu ikinci parçada ise sorularımıza devam edecek ve “Dosyalarımızı Nerede Yedekleyebiliriz?” diye soracağız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim