Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

6

Eylül
2013

Yedeklemeye Başlayalım – 2

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

yedekleme2Üç parçalık yazı serimizin sonuncusu ile sizlerleyiz. Önce “Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma: Yedekle!” dedik ve yedeklemenin öneminden bahsettik. Daha sonra “Yedeklemeye Başlayalım – 1” ile ‘hangi dosyalarımızı yedekleyelim?’ diye sorduk ve bazı ipuçlarını sizlerle paylaştık. Bu son yazımızda da ‘Dosyalarımızı Nerede Yedekleyebiliriz?’ diye soracağız ve bu soruya yanıtlarımızı sizlerle paylaşacağız. O halde vakit kaybetmeden başlayalım.

Dosyalarımızı Nerede Yedekleyebiliriz?

Dosyalarınızı yedekleyebileceğiniz o kadar çok seçenek var ki, hangisini tercih edebileceğiniz sizin yedekleyeceğiniz dosyalara ve sonra da sizin keyfinize kalmış. Ama keyfinize uymasından daha önemlisi, dosyalarınızın toplam boyutunun ne kadar olduğudur. Bunun için önceki makalemizde anlattığımız gibi yedeklemeniz gereken dosyaları belirleyin ve bu dosyaların toplam boyutunun ne kadar olduğuna bakın. Eğer dosyalarınız sadece ufak metin belgelerinden oluşuyorsa bunların toplam boyutu az tutacaktır. Ancak bunun tam aksine özellikle resim ve videolar çok yer kaplarlar. Kısacası biz size aşağıda depolama seçeneklerini sıralayacağız ve önce dosyalarınızın toplam boyutuna, sonra da sizin için rahatlığına bakarak istediğinizde karar verebilirsiniz.

Flash Bellekler

Her geçen gün birim büyüklüklerine sığdırılan alan artıyor. Hatta her geçen gün daha da uygun fiyatlı hale geliyorlar. Flash bellekler özellikle çok uygun fiyatlarla ve gittikçe küçülen boyutları ile dikkat çekiyor. İşte bu flash bellekler, yedeklemeniz gereken dosyaların toplam boyutu sadece birkaç GB ile sınırlı kalıyorsa ideal olacaktır. Günümüzde piyasada yer alan flash belleklere bakarsak; kapasitelerini ve fiyatlarını düşünürsek eğer 15-20 TL’ye alabileceğimiz 8 GB’lıkları ile 30-40 TL’ye alabileceğimiz 16 GB’lık gayet ideal olacaktır. Tabi artık 4 GB büyüklüğündekileri pek fazla önermesem de ihtiyacınıza ve bütçenize göre 32 ve 64 GB’lık modelleri de değerlendirebilirsiniz.

Online Depolama Servisleri (Bulut Servisleri)

Flash belleklerle ortalama aynı miktarda depolama alanı elde edebileceğiniz bulut servisleri de yedekleme için ideal olabilir. Bulut servisleri, ücretsiz olarak bir miktar online depolama alanına sahip olmanıza imkan veriyor.

Bulut servislerini ayrı ayrı daha önceden tanıtmıştık sizlere aşağıdan hepsinin linkine ulaşabilirsiniz. Ancak genel olarak bakarsak eğer Google Drive, Dropbox, SkyDrive, Yandex.Disk ve TTNET Netdisk gibi anlatımını yaptığımız servislerden istediğiniz bir tanesini seçip kullanabilir veya daha fazla ücretsiz alan için birkaçını, hatta hepsini kullanabilirsiniz. Hepsi farklı bir politika çerçevesinde ücretsiz birkaç GB alan kazandırıyor size.

Online depolama servisleri her ne kadar ücretsiz olmaları ile bizlere avantaj sağlasalar da yedekleme yaptığımız zaman geri alabilmek için mutlaka internete ihtiyaç duymamız da olumsuz bir yön olarak düşünülebilir. Tabi dosyalarımızı buluta yüklerken veya ordan indirirken büyük boyutlu dosyalarla uzun sürelerde işlem yapılacağını ve internet kotamıza indirmelerin ne kadar takılacağını da düşünmek lazım.

Harici Diskler

Önceki iki yedekleme şeklini (Flash bellekler ve Bulut servisleri), toplamda onlarca GB büyüklüğüne denk gelen dosyalarımız için maalesef kullanamıyoruz. Eğer yedeklememiz gereken çok fazla dosya varsa, bu dosyalar çok yer kaplıyorsa en ideal yol bir harici disk (harici hard disk) edinmek olacaktır.

Harici diskler de günümüzde gittikçe fiyatı düşen teknolojik ürünler arasında. Ayrıca kapasiteleri de oldukça fazla. Bu nedenle neredeyse tüm dosyalarımızı; en çok önem verdiklerimizin dışında müziklerimizi, fotoğraflarımızı, filmlerimizi ve dahasını bu harici disklerde barındırabiliyor, yedekleyebiliyoruz.

Ortalama bir yedekleme ihtiyacının üzerine daha büyük boyutlu dosyalarınız, beğendiğiniz filmler, müzikler, videolar, fotoğraflar ve daha nicesi varsa harici diskleri çok rahat şekilde kullanabilirsiniz. Ortalama olarak 100-150 TL civarından bir fiyata 500 GB’lık bir harici disk satın alabilirsiniz. Olmuşken tam olsun derseniz de 180-250 TL fiyat aralığında 1 TB’lık seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Tabi burada belirttiklerimiz uygun fiyatlı modeller olup daha yüksek fiyatlara da seçenekler var.

Sonuç

Yedeklemeye Başlayalım 1 ve 2 numaralı yazılarımızda yedekleme üzerine önemli ipuçlarını paylaştığımıza inanıyoruz. Ama ipuçlarından öte, öncelikle yedeklemelerimizi her zaman buldukça, vakit ayırarak yapmak önemli. Depolama yapmayı unutmadıktan sonra; artık hangi dosyalarınızı, ne sıklıkla, hangi depolama birimi üzerinde saklayacaksınız o da size kalmış.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim