Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

7

Eylül
2013

Alexa’da Düşme Ve Yükselme Kavram Kargaşası

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

alexa-rankDünya çapında web siteleri için özel bir algoritma çerçevesinde sıralama gerçekleştiren web hizmeti Alexa ile yeni yeni tanışmaya başlayan site sahiplerinde Alexa’da düşmek, Alexa’da yükselmek gibi kavramlar karışabiliyor. Karşı karşıya kaldığımız bazı sorular neticesinde buna açıklık getirmek istedik. Bu yazımıda da Alexa ile yeni tanışan kişiler için kısaca “Alexa nedir?” ve “Alexa’da düşmek mi yükselmek mi önemli?” sorularına yanıtlar vereceğiz.

Alexa Nedir?

“Alexa nedir?” sorusu ile kısaca başlayalım ki yazımızın devamına dair kafamızda daha net, açıklayıcı bilgiler olsun. Alexa, web sitelerini dünya çapında ve ziyaretçi aldıkları ülke içinde belli bir sıralamaya sokuyor. Bu sıralama sadece basit bir kurala bağlanamıyor. Dünya çapında ve ülkeler içerisinde farklı hesaplamalar kullanılıyor. Örneğin Alexa Dünya değeriniz 17000 ise o zaman bu, Alexa sizi dünyada en iyi 17000. site olarak görüyor demektir.

Alexa’yı Düşürmek ve Alexa’da Yükselmek

Alexa’ya faydası olan konular anlatılırken ikisi de kullanılabiliyor. “Alexa’da düşmek için şunları yapın…” ve “Alexa’da yükselmek için şunları yapın…” cümlelerinin ikisini de bu tür yazılarda görebiliyoruz. O zaman da Alexa ile yeni tanışan kişilerde kafa karışıklığı yaşanabiliyor, bunları görüyoruz. Peki, kafa karışıklığını nasıl giderebiliriz?

alexaAlexa değeriniz, dediğimiz gibi sizin siteler arasında sıralamanızı gösterir. Yani ilk sıralara ne kadar yakınsanız, o kadar iyi bir derece olduğunu gösterir. Sağda da düşünme tarzını basit olarak grafiklendirmeye çalıştık. Burada sayıların Alexa değerlerini yansıttığını düşünelim. Alexa değeri az olan, yukarıda yer alıyordur; yani daha başarılıdır.

Düşmek ve yükselmek ile anlatılmaya çalışılanlara gelelim. Bu kavramlar kullanım sırasında karışabiliyor evet ancak önemli olan metni anlamaktır öncelikle. Alexa’yı düşürmek, Alexa’da düşmek sözleri; sayısal olarak azaltmayı anlatır. Yani sayısal olarak Alexa değerimizi düşürdüğümüz zaman bu olumlu yönde gelişmedir. Alexa’da yükselmek de sağdaki grafikte olduğu gibi ok yönünde yükselmek, sıralamada yükselmek, üst sıralara çıkmak anlamlarına geliyor. Bu da biraz önce anlattığımız kavramda olduğu gibi olumlu yönde gelişmeyi işaret eder.

Sonuç

Son olarak şunu da söylemek lazım. Alexa ile ilgili kafaları çok karıştırmak pek de doğru değildir. O halde bilmemiz gereken, kullanılan iki terimin de aslında aynı olabildiğidir ve Alexa değeri için kısaca ne kadar az, o kadar iyi diyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim