Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

8

Eylül
2013

Web Sitelerinde Ziyaretçilerin Sevmediği Durumlar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: 1 

ziyaretcilerin-sevmedigi-durumlarHer internet sitesi doğal olarak daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmek, daha fazla okuyucuya sahip olmak ister. Ancak bazıları kimi zaman daha fazla reklam gösterebilmek, daha fazla para kazanabilmek adına, kimi zaman farkında olmadan ziyaretçileri soğutacak hatalara düşebiliyorlar. Biz de internet sitelerinde ziyaretçilerin en çok şikayet ettiği durumları sıraladık.

Otomatik Yenilenen Sayfalar

Başta haber siteleri olmak üzere internette ziyaret ettiğimiz bazı siteler bunu kullanıyorlar. Aralarında büyük haber ve blog siteleri de yer alıyor. Ufak bir kodun siteye eklenmesi ile elde edilen özellikte, sayfa belirlenen saniye sonunda otomatik olarak yenileniyor. Bu kod, faydalı olduğu düşünülerek eklense de yanlış kullanımı ziyaretçileri uzaklaştırıcı etki yaratıyor.

Özellikle büyük haber sitelerinin kullanma amacı, sürekli, belki de her dakika güncellenen sayfalarında yeni güncellemeleri ziyaretçilerin anında görmesini sağlamaktır. Ayrıca büyük forum siteleri de yeni açılan konuların görülebilmesi için bunu kullanabiliyorlar. Ancak bu durum, blog sitelerine gelince iş değişiyor. Sürekli olarak güncellenmeyen bir blog sitesinin bu kodu kullanmasına gerek yoktur. Çünkü bir kişi tam da yazıyı okuduğu sırada sayfa yenilenirse eğer bu ziyaretçiyi olumsuz yönde etkiler.

Pop-up Reklamlar ve Açılan Pencereler

Aslında pop-up reklamların artık modası geçti. Sitelerde bu tür reklamlara yer verilme sıklığı azaldı. Tarayıcılar bile hiçbir eklentiye gerek kalmadan bu tür reklamları engellemeye çalışıyorlar ki daha birçok eklenti de iyi engellemeler yapabiliyor. Ne kadar modası geçmiş olsa da daha fazla reklam, daha fazla para amacıyla hareket eden site sahipleri bu yola başvurarak pop-up kullanabiliyorlar. Bu tür reklamlar insanları gereksiz meşgul etmekten başka bir işe yaramadığı için kesinlikle ziyaretçilerin sevmediği bir durum.

Pop-up’ların hızla engellenmesi ile site sahiplerinin yöneldiği bir diğer reklam şekli ise açılan pencereler. Sayfanızın ortasında belli bir alanı kaplayarak içerisinde reklamlara yer verilen veya “Facebook sayfamızı beğenin!” gibi resimlerin yer aldığı pencereler, insanların sayfada ulaşmak istediklerinin önünü kapatıp onları belirli bir süre de olsa engellediği için hiç sevilmezler. En iyisi bu tür şeylerden de uzak durmak.

Yazının arasındaki reklamlar

Evet, en çok şikayet edilen konu maalesef kötü yerleşimli reklamlar oluyor. Bunlardan bir diğeri ise yazı arasındaki reklamlar. İnsanlar bir web sitesine bir bilgiye erişmek için girdiklerinde arada onları engelleyecek şekildeki reklamlar pek hoşlarına gitmez, en azından benim hiç gitmiyor. Bir yazının içerisinde sadece o yazıya dair şeyler, resimler, grafikler olmalıdır. Alakasız şekilde reklamlar bulunmamalıdır.

Kötü tasarım

Maalesef kötü tasarımlardan da bahsetmemiz gerekiyorr. Renk uyumu olmayan, gereksiz uygulamalarla doldurulmuş, gözü yoran kötü tasarımlar ziyaretçileri uzaklaştıracaktır. Artık tasarımlarda moda sadelik ile şıklığı buluşturmakta. Yani siteniz hem şık olacak grafiklerle uyumlu olacak hem de sadelikten ödün vermeyecek. Böylece ziyaretçilerinize daha iyi bir okuma deneyimi yaşatabilirsiniz. Fakat aksi durumlarda ziyaretçileriniz yazılarınızı okurken, sitenizde dolaşırken rahatsız olacaklardır.

Sonuç

Siz siz olun, bir web siteniz varsa aynı zamanda sitenize bir ziyaretçinin gözünden de bakmayı asla unutmayın. Siz bir ziyaretçi olsanız şikayet edebileceğiniz hatalara düşmeyin.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    can

    Eyl 10, 2013

    Birde benden gelsin. site içinde dolaşan twitter benzeri kuşlar

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim