Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Eylül
2013

Sonunda iPhone 5S ve iPhone 5C Tanıtıldı!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 1 

iphone-5s-iphone-5c

Aylar önce başlayan dedikodu serüveni sonucunda son aylarımızı da Apple hakkındaki farklı söylentilerle geçirdik ve sonunda beklenen gün geldi çattı. Apple, iki gün önce düzenlediği büyük etkinlik ile bu seneki yeni iPhone modelini, iPhone 5S’i tanıttı. Tabi teknoloji dünyasının yakından takip ettiği gibi bu sene düzenlenen etkinlik sadece iPhone 5S’le de sınırlı kalmadı. Belki de yapılan dedikoduların odağına iPhone 5S’ten daha fazla yerleşmiş olan bir modelin de gerçeğe döndüğüne bu etkinlikle birlikte şahit olduk. Piyasaya her zaman üst düzey bir telefon süren Apple hakkında bu sene plastik kasaya sahip “ucuz iPhone”u da çıkartacağı hakkında oldukça sağlam iddialar ve sızan görüntüler vardı. Etkinlikle beraber bu telefonu da, iPhone 5C’yi de görmüş olduk. O halde gelin Apple’ın etkinliğinin detaylarına bakalım.

Apple, tanıtım etkinliğinde iki önemli telefonu, iPhone 5S ve iPhone 5C’den önce bu telefonlarda da kullanılan işletim sistemini, iOS 7 hakkında bilgi verildi. Daha önce iOS 7’nin beta sürümleri yayınlanmıştı, final sürümü de kısa zaman içerisinde Apple kullanıcıları için kullanılabilir hale gelecek. Ancak işletim sistemini yenilenen bu iOS 7’ye güncelleyebilecek Apple ürünleri; iPhone 4 ve iPhone 4’ten sonrası, iPad 2 ve iPad 2’den sonrası, iPad mini ve son olarak 5. Nesil iPod Touch olacak.

iOS 7’den sonra sonunda iPhone 5C Apple tarafından tanıtıldı. Tanıtıma kadar hakkında birçok dedikodu ortaya atılan, fotoğrafları sızdırılan telefonun gerçek olduğu resmi olarak onaylanmış oldu. İlk kez renkli seçeneklerle piyasaya sürülen bir iPhone modeli olan iPhone 5C’de beyaz modelin dışında pembe, sarı, mavi ve yeşil renk seçenekleri de bulunuyor. Hatta bununla da sınırlı kalmayıp daha fazla renk katmak isteyen Apple, tasarladığı özel iPhone 5C kılıfında da beyaz, pembe, sarı, mavi, yeşil ve siyah renklerini kullanmış. Üstelik bu koruyucu kılıf tasarımının arka tarafında aşağıda görebileceğiniz gibi delikli bir yapı yaratarak asıl kapak renginin kılıf tarafından kapatılmasını engellemek istemiş gibi gözüküyor. Böylece farklı kapak ve kılıf renkleri daha renkli iPhone’larınız olabilir.

iphone-5c-kilif

Nokia da Twitter üzerinden Apple’a bir gönderme yaptı. Nokia UK hesabı üzerinden iPhone’un renkli kapak tasarımları seçmesine atıfta bulunan Nokia, “Teşekkürler #Apple ;)” dedi. Ayrıca bu Tweet’inde paylaştığı resim ise daha bir manidardı. Resimde renkli Nokia Lumia modellerinin resimleri ile birlikte (Türkçe anlamı) “taklit, övgünün en iyi yoludur” yazıyordu.

iPhone 5C’nin ardından beklenen diğer model, iPhone 5S de tanıtıldı. Apple’ın yeni 64 bitlik A7 işlemcisini kullanan iPhone 5S’in bir önceki model olan iPhone 5’e göre 2 kata kadar hızlı olduğu belirtiliyor. Ayrıca çok ilginç bir bilgi daha; iPhone 5S’in ilk iPhone’a göre de 40 kata kadar hızlı CPU’ya ve 56 kata kadar hızlı GPU’ya sahip olduğundan bahsediliyor. iPhone 5S’in de dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri ise tekniğinin dışında yine rengi oldu. Altın renkli iPhone mu geliyor acaba derken tanıtımla birlikte dedikoduların gerçek olduğu görüldü. iPhone 5S, uzay grisi adı verilen ve genel olarak siyahın yoğun olduğu ve gümüş adı verilen daha çok beyazın hakim olduğu renk seçenekleri ile sunulurken bir de bunlar arasında altın renkli olarak duyurulan bir model daha kendini gösterdi. iphone-5s-renkler Tabi önceki modelde, iPhone 5C’de yaptığı gibi Nokia UK, Twitter hesabından iPhone 5S’in de bu altın rengine ufak bir gönderme yapmayı unutmadı.

 

iPhone 4S çıktığında iPhone 4’ün üzerine çok fazla değişiklik uygulanamadığı konusunda eleştiriler almıştı. Aynı durum iPhone 5S için de aslında geçerli diyebiliriz. Gerçi beklentiler de büyük oranda değişikliğin olacağı yönünde değildi.  Yine de iPhone 5S’te dikkat çeken özellikler yok değil. Slo-Mo isimli uygulama ile saniyede 120 karelik HD videolar çekebiliyorsunuz. Bu özellik (120 fps) sayesinde videonuzu istediğiniz şekilde düzenleyip istediğiniz yerlerini ağır çekimde oynatabiliyorsunuz. Kare sayısı fazla olunca ağır çekimde de elde edilen görüntü daha iyi oluyor. iPhone 5S’te iPhone’ların klasikleşen Home düğmesi de değişti. Yine dedikodular arasında sıkça söz edilen parmak izi okuma özelliği, bu Home düğmesinde yerini aldı.

iPhone 5S ve iPhone 5C’nin ilk piyasaya çıkışı için 20 Eylül tarihi işaret edildi. 20 Eylül’de 9 ülkede ilk olarak satışa sunulacak olan bu iki model diğer ülkelerde ise Aralık ayı içerisinde piyasada olacak. Şimdilik Apple’ın yeni devleri hakkında söyleyeceklerimiz bunlar. Sonraki yazılarımızda iki telefonun ayrıntılarına da ayrıca ineceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim