Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Eylül
2013

iPhone 5C Nelerle Birlikte Geldi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 1 

iphone-5cApple’ın 10 Eylül’de düzenlediği büyük etkinlik ile birlikte tanıttığı iki iPhone modelinden bir tanesi, merakla beklenen iPhone 5C idi. Daha önce arka kapağının ve diğer bazı görüntülerinin piyasaya sızmasıyla birlikte herkesin dilinde bir “ucuz iPhone” lafı dönüp duruyordu. Özellikle teknoloji dünyasında daha Apple’dan resmi bir açıklama gelmeden sıkça adından söz ettiren bir model. Biz de bir önceki yazımızda tanıtılan iki yeni iPhone hakkında bir giriş yaptıktan sonra ilk olarak iPhone 5C‘yi yakından tanımak istedik.

10 Eylül’deki tanıtıma kadar dedikodular belli başlı cümleler etrafında dönüyordu iPhone 5C için: iPhone 5S’in yanında ek bir model olacak, ucuz iPhone modeli olacak, plastik kapaklı olacak, renkli modelli olacak ve benzeri. Çoğu tuttu.

“Çoğu” kelimesini birazdan açıklayacağız. Ancak önce hızlı bir şekilde teknik özelliklerine bir göz gezdirelim:

  • 16 ve 32 GB dahili hafızaya sahip iki farklı model ile çıkacak.
  • Apple’ın A6 işlemcisini kullanıyor.
  • 1136×640 piksel çözünürlüğe sahip 4 inçlik Retina ekranının piksel yoğunluğu 326 ppi.
  • 8 megapiksellik iSight kamera. 1080p çözünürlüğünde video çekebilme imkanı sağlıyor.
  • 1.2 megapiksellik ön kamera. 720p çözünürlüğünde video çekebilme imkanı sağlıyor.

Eğer bir iPhone 5 sahibi iseniz veya teknoloji ile çok yakından alakadar iseniz bu özellikler size oldukça tanıdık gelecektir. Çünkü Apple, iPhone 5’in özelliklerini neredeyse hiç değiştirmeyerek piyasaya sunduğu iPhone 5C ile oldukça olumsuz tepki topladı. Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız tüm özellikler iPhone 5’te de tamamen aynı.

iPhone 5’e nazaran bir miktar telefon boyutlarında değişiklik var. iPhone 5’te 7,6 mm olan kalınlık 8,97 mm’ye çıkmış, bu kötü. Boyu birkaç milimetre kısalarak 124,4 mm olan iPhone 5C’nin genişliği ise birkaç milimetre artmış ve 59,2 mm olmuş.

iPhone 5C ile gelen belki de en önemli farklılık pil gücünde gözüküyor. iPhone 5, 3G üzerinden 8 saate kadar konuşma ve 225 saate kadar bekleme süresi sağlayabilir durumda iken bu iPhone 5C’de 10 saate kadar 3G konuşma ve 250 saate kadar bekleme olarak artmış.

iPhone 5C’de sunulan en farklı özellik ise herhalde kapak renkleri olmuştur. Ön tarafı siyah, arka kapakları ise beyaz, pembe, yeşil mavi ve sarı renkler seçenekleri ile satışta olacak.

iphone-5c-renkleri

Ayrıca Apple, iPhone 5C için tasarladıkları özel kılıfı da tanıttı. Bu kılıflar ise telefonla aynı renk seçeneklerine ek olarak bir de siyah seçeneği ile satılacak. Yani iPhone 5C için beyaz, pembe, yeşil, mavi, sarı ve siyah renk seçeneklerinde Apple kılıfları görebileceğiz. Bu kılıfları tasarlarken Apple, arka tarafında 5×7 adet küçük daire şeklinde boşluk bırakmış. Böylece kılıfın kapak rengini kapatması engellenmiş ve kapak rengi ile kılıf rengini istediğiniz gibi seçip birleştirebilmenize imkan tanımış. Böylelikle daha renkli, rengarenk bir telefon elde edebiliyorsunuz.

iphone-5c-kilif

Dedikodular arasında tutmayan bir tanesi ise maalesef ucuz iPhone olarak sıkça konuşulan bu modelin pek de ucuz olmayacak olması. Özelliklerinin iPhone 5 ile tamamen aynı olması ile iPhone 5C’nin Türkiye’ye geldiğinde satış fiyatının yine 2000 TL’nin yakınlarında olması bekleniyor.

Kendi değerlendirmemizle yazımızı bitirecek olursak internetteki genel eleştiriler maalesef haklı durumda. Herkes, özellikle biraz düşürülmüş ancak Apple kalitesini yansıtan uygun fiyatlı bir telefon arzularken geçen seneki A6 işlemcinin kullanılarak iPhone 5’in özelliklerinin tamamen korunması, telefonun fiyatını maalesef oldukça yüksek tutuyor. iPhone 5S ile olan fiyat farkı da görünen o ki pek de fazla olmayacak. Yani genel kanı, “iPhone alıyorsam üçün beşin hesabını yapmam, iPhone 5S alırım” şeklinde olabilir, bu oldukça yüksek bir ihtimal.

Bir sonraki yazımızda ise altın rengi ile dikkat çeken iPhone 5S’i ayrıntıları ile tanıyacağız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim