Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

13

Eylül
2013

iPhone 5S Bizlere Neler Vadediyor? – 1

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 1 

iphone-5s-1

Apple, birkaç gün önce bizlere iki yeni iPhone modelini tanıttı: iPhone 5S ve iPhone 5C. Uzun zamandır adından sıkça söz ettiren bu iki telefondan iPhone 5C’yi sizlere bir önceki yazımızda tanıtmıştık. Şimdi de iPhone 5’in üzerine yenilikler katılarak oluşturulan ve merakla beklenen telefonu, iPhone 5S‘i daha yakından tanımak istiyoruz.

Özelliklerine ve bize vadettiklerine geçmeden önce iPhone’ların her sene olduğu gibi bu sene de teknoloji dünyasını takip edenleri ikiye böldüğünü söylememiz mümkün. Bir kısım, iPhone 5’in üzerine katılan yeniliklerle (birazdan bahsedeceğiz) ortaya oldukça iyi bir ürün çıktığını düşünürken diğer bir kısım da iPhone 5’e elle tutulur hiçbir şey eklenemediğinden şikâyetçi. O halde telefonun genel özelliklerine ve yeniliklerine bakalım daha sonra en son kararımızı verelim.

Bir telefonun ilk başta dış görünüşü göze çarpar. Biz de öyle yapıp dış kısmıyla başlayalım. iPhone 5S’in kasa yapısı iPhone 5 ile tamamen aynı. Boyu, genişliği, kalınlığı ve hatta ağırlığı (123.8×58.6×7.6 mm ve 112 gram) da korunmuş. iPhone 5S’te ekran da aynı kaldı. 4 inçlik 1136×640 piksel çözünürlüğünde Retina ekran yer alıyor. 326 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranı ayrıca parmak izi oluşumuna karşı dayanılı ve yağ tutmayan özellikte. Dış görünüşünde ise iki değişim yer alıyor. Birincisi renk seçenekleri. iPhone 5S satışa “uzay grisi ve siyah” renklerinde bir model ve “gümüş ve beyaz” renklerinde bir diğer model ile çıkacak. Ayrıca 5S’in rengi konusunda ortaya atılan altın rengi iPhone dedikodusu da gerçek oldu ve iPhone 5S için bir de “altın rengi ile beyaz“dan oluşan bir renk seçeneği de eklendi. Dış görünüşünde yer alan bir diğer değişiklik ise “Home (Ana Ekran)” tuşu. iPhone’ların ön tarafında bulunan tek düğmesi olan klasikleşmiş bu düğmede de değişiklikler var. Artık bu düğme üzerinde bir simge yok ve etrafında gri renkli bir halka var. Çünkü bu düğmeye parmak izi okuyucu özellik eklendi.

iphone-5s-renkler

Parmak izi okuma özelliği demişken bundan devam edelim. Apple’ın iPhone 5S ile kattığı yeniliklerden bir tanesi. Yine tanıtımdan önce dedikodularda sıkça bahsedilen bu özellik, parmak izi okuyarak telefon güvenliğini arttırmış oldu. Yani telefonunuzun kilidini açabilmek için daha önceden telefonunuza tanıttığınız parmak iziniz gerekecek. Acaba ekran üzerinden mi parmak izi algılanacak ve doğrulama gerçekleştirilecek denilse de bu teknik özellik Home tuşuna yerleştirildi. Touch ID isimli bu özellik ile Home tuşuna ayrıca 360 derece parmak izi okuyabilme özelliği de katılmış. Yani parmağınızı veya parmağınıza göre telefonunuzu illaki düz tutma zorunluluğunuz yok. İstediğiniz açıdan parmak izinizi okutarak telefon kilidinizi zahmetsizce, hızlıca açabiliyorsunuz.

iPhone 5S’in kamera özelliklerinde iyileştirmeler ve yeni eklemeler mevcut. Arka tarafında 8 megapiksellik iSight kamera yer alıyor. iPhone 5’e göre %15 daha büyük sensör kullanılmış. Bu büyüme ile de sensörle birlikte toplanan ışığın %33 arttığı belirtiliyor. “Ingelligent True Tone Flash” diye yeni bir özellik var. Yani ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak doğru ton flaşı gibi çevrilebilir. Açıklamak gerekirse iPhone 5S’te 2 ayrı LED flaş yer alıyor. Bir tanesi beyaz diğeri de amber renginde. Ortamın durumuna göre otomatik olarak hangi flaşın kullanılacağı ayarlanarak daha iyi fotoğraf çekimi yakalanabiliyor. Otomatik görüntü dengeleme özelliği ise fotoraf çekimi sırasında el titremesi ve hareketten dolayı oluşan görüntüdeki bulanıklıkları engelleyerek net bir fotoğraf elde edebilmenizi sağlıyor.

iPhone 5S, gerçekten kamerası ile çok fazla farklı özellik sunuyor. Gelelim çekim özelliklerine. Hareketli bir nesneyi, bir hayvanı veya bir insanı çekebilmek için uğraşır, istediğimiz bir anı yakalayabilmek için o an ile çekim anını denk getirmeye çalışır, çok uğraşırdık. iPhone 5S’te bunun için iyi bir özellik bulunuyor: Burst Modu. Bu mod ile saniyede 10 kare fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bu gerçekten iyi bir rakam. Böylece hareketli anları yakalayabilirsiniz. Apple, Instagramdaki filtreler (yani fotoğraflara uygulanan efektler diyebiliriz) gibi kendi tasarladığı fotoğraf filtrelerini de iPhone 5S kamerasına dahil etti. 8 farklı fotoğraf filtresini çekimlerinizde kullanabiliyorsunuz.

Ana kamerası 1080p çözünürlüğünde Full HD video kaydedebiliyor. Video kaydında ağır çekim özelliği oldukça dikkat çeken bir kamera uygulaması. Slo-Mo isimli uygulama ile saniyede 120 karelik videolar kaydedebiliyorsunuz. Normal videolarda saniyede 30 kare çekim olduğunu düşünürsek bu durumda video hızını %25’e kadar düşürebilmenize, yani yavaş çekim elde edebilmenize ve videonuzun istediğiniz yerinde gerçekleştirdiğiniz ağır çekimlerle harika videolar yaratabilmenize imkan sağlıyor. Ayrıca video çekim esnasında 3x’e kadar zoom yapabiliyorsunuz.

iPhone 5S ile ilgili söyleyeceklerimizi bir yazıya sığdıramadık maalesef. İkinci yazımıza “iPhone 5S Bizlere Neler Vadediyor? – 2” başlığı ile devam edeceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim