Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

13

Eylül
2013

iPhone 5S Bizlere Neler Vadediyor? – 2

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Apple, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

iphone-5s-2

Bir önceki yazımızda “iPhone 5S Bizlere Neler Vadediyor? – 1” başlığı ile iPhone 5S‘i derin bir incelemeye almıştık. Yazının en sonunda kamerasının dünyasına dalmıştık ancak artık biraz daha teknik özelliklere bu yazımızda geri dönelim istedik ve son olarak -1- numaralı yazımızın başında söylediklerimize cevap arayalım.

Apple, iPhone 5S‘te yeni işlemcisi A7‘yi kullandı. 64 bitlik bu işlemci hakkında yayınladığı rakamlar oldukça ilginç. Bu işlemci ile birlikte iPhone 5S, iPhone 5’e göre 2 kata kadar hızlı; hem CPU yönünden hem de grafik performansı açısından. Ayrıca iPhone 5S, Apple’ın ilk iPhone’una göre 40 kata kadar hızlı CPU ve 56 kata kadar hızlı GPU (Graphics Processing Unit) sunuyor. A7 işlemcisinin yanında M7 adında bir de yardımcı, hareket işlemcisi bulunuyor. Bu işlemci telefonda bulunan sensörlerin algıladıklarını daha iyi bir şekilde birleştirerek kullanıyor. Yani hareketleri algılaması daha hassas, daha iyi. Bu da sensörlerden faydalanan daha kaliteli, daha verimli uygulamaların önünü açıyor. Tabi işletim sistemi olarak da Apple’ın iOS 7’si ile birlikte gelecek.

iPhone 5S’le birlikte pili de geliştirilmiş. Bekleme modunda 225 saate kadar dayanabileceği belirtilen iPhone 5’ten sonra iPhone 5S’te bu rakam 250 saate çıkartılmış. Ayrıca iPhone 5S; 10 saate kadar 3G konuşma, 10 saate kadar video oynanma süresine sahip.

iPhone 5S’in son olarak koruyucu kılıf modellerinden de bahsedelim. Apple, iPhone 5S için kaliteli ve iPhone 5C’de olduğu gibi renkli seçenekleri olan kılıflar tasarlamış.

iphone-5s-kilif

Apple, her sene iPhone’larının üzerine daha da koyarak, biraz daha bir şeyler ekleyerek ilerliyor ve kalitesini sürdürüyor. Ancak maalesef bu durum kullanıcılara daha pahalı bir model olarak yansıyor. Üzülerek söylemek lazım ki geçen seneki fiyatlara göre ABD’de çok bir değişim olduğunu söyleyemeyiz ancak özellikle de ülkemize ABD’deki fiyatı katlanarak geldiği için bir akıllı telefon için ayrılan bütçenin üst sınırı zorlanıyor ve iPhone 5’in fiyatından daha da yüksek fiyatlarla karşılaşacağımız muhtemel.

Gelelim en başta bahsettiğimiz konuya. iPhone 5S hakkında da teknoloji dünyasında iki farklı görüş var. Bir tarafta “iPhone 5S ile devrim yaratılamadı”, “iPhone 5S’te yenilik denebilecek pek fazla şey yok” gibi görüşler yer alırken; diğer bir tarafta ise bu yeni üründen oldukça memnun gözüken kişiler yer alıyor. Yapılan yorumları okudukça edindiğim fikir ise şu şekilde: Bence iPhone 5S’i beğenmiş de beğenmemiş de olabiliriz ancak AntiApple’cılık yapmanın veya tam tersi sorgusuz sualsiz Apple’ı desteklemenin pek bir anlamı yok. 4S geldiğinde de iPhone 4’e kattıklarından memnun olunmamıştı ancak Apple zaten 5S’te de S takısını ekleyerek bir devrim yaratmayı amaçlamıyordu bizce. Yine de eklenen özelliklerin iyi olduğunu söylemek mümkün. Tabi iPhone 5’e sahipken iPhone 5S alınır mı derseniz pek olumlu bakılmayabilir ancak getirdiği yenilikler arasında iPhone 5’e göre 2 kat hızlı olması bile oldukça avantajlı değil mi?

Apple, asıl bombayı seneye iPhone 6 ile patlatacak gibi gözüküyor. Birkaç ay sonra da zaten iPhone 6’nın da dedikoduları çıkmaya başlar.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim