Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

14

Eylül
2013

Oyunları Hızlandırın, Performansınızı Arttırın: GBoost

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Programlar  |  Yorum: 1 

gboostTeknoloji sürekli gelişirken bilgisayar oyunlarının da sürekli gerektirdikleri artıyor. Bilgisayarımızdan daha fazla performans bekleyen oyunlara yetişemediğimiz zaman da ya sürekli takılan ve insanın zevk almasını engelleyen durumlarla karşılaşıyor ya da grafiksel olarak oyunun bize verdiklerini en düşük seviyeye ayarlar üzerinden getiriyoruz. İşte bu yazımızda da bu tip durumlarda bilgisayarınızda takılma problemleri ile bir nebze de olsa başetmenizi sağlayan bir programı, GBoost‘u tanıyacağız.

Bilgisayarımızın oyunlardaki performansını arttırmamız için ne gibi tavsiyeler vardır? Oyunun grafik özelliklerini düşürürüz belki ama o ayrı bir konu şu anda ondan bahsetmiyoruz. Onun dışında gereksiz programlar kapatılır belki. Bir de bazı virüs programlarının da oyun modu bulunuyor diye biliyorum ve bu oyun modu ile virüs programı kendini geri plana alıyor. GBoost; işte bu tip işlemleri yapıyor ve elle yapmamız pek de kolay olmayan, sistemi hızlandırabilecek önlemleri tek düğme ile alıyor.

Öncelikle yapmamız gereken tabiki GBoost isimli programımızı bilgisayarımıza indirmek. Microsoft Windows XP, Vista ve 7 ile uyumlu olan bu programının sayfasına GBoost Home linkinden ulaşabilirsiniz. Bu da sizi programı indirebilmeniz için Download GBoost – MajorGeeks adresine yönlendirecektir. Buradan programı indirim sadece birkaç saniyede düşük boyutlu programı bilgisayarımıza kurduktan sonra kullanmaya başlayabiliriz.

Hata 1

Programı kullanmaya başlamadan önce 2 noktada bazı hataları aldığımızı itiraf edelim. Bunlardan bir tanesi programı yükledikten sonra karşımıza çıkıyor. Programı kurar kurmaz açmaya çalıştığımızda karşımıza gelen güncelleştirme kontrolü internet bağlantısı olsa da bağlanamadığını belirtiyor. Program daha açılmadan gelen bu hatada internete bağlı olunmadığı yazıyor. Biz bu hatayı interneti kapatıp açarak çözdük. Siz de bunu deneyebilirsiniz.

Hata 2

Önceki sorunu çözüp güncelleştirmeler kontrol edildiğinde ve programımız açıldığında Loading yazısı ile karşılaşıyoruz. İşte tam bu noktada da ikinci hatamızı aldık. “No Boost List” ile başlayan bu hatayı da aldığımızda program otomatik kapanıyordu. İnternete yazdığımızda çözümüyle zaten karşılaşmış olduk. Çözümü bulduğumuz yerdeki DownloadList.boost linkinde yer alan aynı isimli dosyayı indiriyoruz öncelikle. Bilgisayarınızda aşağıdaki resimde olduğu gibi C:\Users\Gökberk\AppData\Local\LiveGBoost yoluna giriş yapıyoruz. Burada Gökberk yerine siz kendi bilgisayarınızdaki kullanıcı adını girmelisiniz.

gboost-hata-2

Bizim gösterdiğimiz resimde fazla dosya olduğuna bakmayın. Bunlar sonradan oluşturuluyor. Sizin tek yapmanız gereken giriş yaptığınız bu klasöre daha öncesinde indirmiş olduğunuz dosyayı yerleştirmek. Bu işlemi doğru şekilde yaparsanız sorun bizde olduğu gibi sizde de çözülecektir.

Neler Yapıyor?

Sorunlarımızı çözüp programı rahat bir şekilde çalıştırabiliyoruz. Program açılmadan alacağınız bir uyarı da açık olan çalışmalarınızı kaydedip kapatmanız yönünde. Loading yazısı bitecek ve ortadaki bölümde “Press To Boost” yazısını göreceğiz. Ancak bunun işlevine geçmeden önce Advanced Mode kısmına da bakalım. Advanced Mode yazısının önündeki maddelemeyi işaretlemeniz veya alttaki oka basmanızla birlikte alt kısma ayrı seçenekler açılacak. Burada hangi tür programların veya uygulamaların kapatılacağını, engelleneceğini el ile seçebiliyorsunuz.

Hepsini özetleyecek olursak eğer, GBoost isimli program, oyunlarınız için diğer açık olan programları kapatıp sistemi meşgul eden diğer şeyleri engelliyor. Böylece yüksek gereksinim gerektiren oyunlarınızı daha rahat kullanabiliyorsunuz. Advanced Mode ile de hangi tür uygulamaların engelleneceğini de seçebiliyorsunuz.

Press To Boost ile bilgisayarınıza olanları daha rahat görebilirsiniz. Boost moduna geçtikten sonra oyunlarınızı oynadınız ve işiniz bitti diyelim. Bundan sonra da yine programımızı açıyoruz ve Press To Restore butonunu kullanarak bilgisayarımızı eski haline getirebiliyoruz.

Geldik yazımızın sonuna. Size tanıtımını yaptığımız GBoost isimli programı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sizlere keyifli oyunlar dileriz!

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    davut

    Ara 07, 2013

    pROGRAM VE ACIKLAMA ICIN TESEKKURLER :)

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim