Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

25

Eylül
2013

Web Sitelerinde Kötü Linkleme Örneği

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: 1 

kotu-linklerİnternette dolaşırken, aramalarda üst sıralara çıkabilmek için belli başlı anahtar kelimelerde kendisine link veren siteleri görebiliyoruz. Sitelerindeki makale içerisinde yer alan anahtar kelimelere, kendi site adresini verenler var. Ancak bunu dikkatli bir şekilde yapmayıp ince bir ayrıntıyı gözden kaçırabilenler de oluyor ve ortaya garip sonuçlar çıkabiliyor.

Aslında anlatmak istediğimiz olay şu. Birkaç defadır benzer bir olayla karşılaşıyoruz ve sonuncusunu kısaca anlatalım. Bir ürün satışı yapılan site. AÜrünüSatışı.com diye hayal edelim. Sitede yer alan ve SEO yapıldığı düşünülerek içerisinde “A Ürünü Satışı” sözcüklerinin sıkça tekrarlandığı bir makalenin sonlarına doğru şuna benzer cümleler geçiyor;

“Piyasada ucuza A Ürünü Satışı yaptıklarını belirten firmalar da yer almaktadır. Ancak sadece uygun fiyatlı diye bu güvenilmeyen A Ürünü Satışı yapan firmalara itibar etmeyiniz.”

Biz bu cümleleri şimdi, örnek olarak yazdığımız için tabi değişiklik gösterebilir ancak demek istediğimizi anlatmaya yeterli aslında. Bu makalede “A Ürünü Satışı” kelime grubunda kendi sitesinin farklı sayfalarına link veren internet sitesi, bu belirttiğimiz örnekteki gibi son kısımda da aynısını dikkatsizce yapılabiliyor ve aslında bu kelime grubuna her yerde link verdiği için güvenilmeyen kelimesinden sonra da kendilerine link vermiş oluyorlar. Yani bu ayrıntıyı gözden kaçırmış durumda kalıyorlar.

Bu şekilde de olabilir farklı şekilde de. Aslında önemli olan SEO demenin sürekli link eklemek olmadığını bilmektir. İç linkler tabiki önemlidir bunun aksini iddia etmiyoruz. Sitenizdeki bir yazıda farklı bir sayfanıza yönlendirme yapabilirsiniz ve bu ziyaretçilerinizin sitenizde kalma süresini arttıracaktır. Ancak iç linkleri düzenlerken de dikkatli olmak gerekiyor. Uygun yerlerde uygun kelimelere link vermek doğru olacaktır. İlla ki metin içinde bir kelimeye de link vermeniz gerekmiyor. Doğru yer geldiğinde bir parantez açıp ziyaretçileriniz için bir yönlendirme yazar ve linkinizi verebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Mersin

    Eki 10, 2013

    Çok haklısınız.Elinize sağlık bilgiler için

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim