Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

26

Eylül
2013

Türkiye’de Sitenize Erişim Engellendi Mi? Sorgulayın!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: Yok  

erisim-engelleme-karari-sorgulama-1

İnternet ortamında web sitelerinin erişime engellenmesi çok tartışılan bir konu. Kimileri bu tür uygulamaları desteklerken kimileri ise özgürlükleri kısıtladığı konusunda hemfikir. Bu aslında tamamen ayrı bir konu. Erişim engelleme kararlarını uygulayan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, bir internet sayfası üzerinden bir site hakkında erişim engelleme kararı olup olmadığını sorgulamanıza, eğer varsa ve haksız olduğunu düşünüyorsanız buna itiraz etmenize olanak sağlıyor.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi isimli web sitesinde bir sorgulama satırına yer vermiş. Buraya sitenin adını (örnek olarak weblopedi.net gibi) veya ip adresini yazıp daha sonra bir de resim doğrulama kodunu doğru olarak girdiğinizde sorgulama yapabiliyorsunuz.

Eğer sorguladığınız site adresi üzerinde aktif olan herhangi bir erişim engel kararı yok ise alt tarafta “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uygulanan bir karar bulunamadı.” metnini görüyorsunuz. Eğer bir veya birden fazla engelleme kararı mevcut ise bu uygulamaların detayları belirtilerek gösteriliyor.

erisim-engelleme-karari-sorgulama-2

Size ait olan veya ziyaret ettiğiniz herhangi bir site için herhangi bir erişim engelleme kararını görürseniz buna itiraz da edebilirsiniz. Kararların gösterilmesi ile birlikte ortaya çıkan “İtiraz Et” butonunu kullandığınızda karşınıza bir form çıkacaktır. Burada öncelikle Site yöneticisi, Kullanıcı veya Yer sağlayıcı olarak ünvanınızı seçiyor ve bilgilerinizi girerek kararlara itirazda bulunabiliyorsunuz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim