Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

27

Eylül
2013

Bir Web Sitesi Kurmaya Nereden Başlanır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Webmaster  |  Yorum: 1 

web-sitesine-baslamakİnternette en çok aranan sorulardan bazıları da “nasıl bir internet sitesi kurarım?” ve benzerleridir. Evet, artan imkanlar ile herkese ve her ihtiyaca göre internet sitesi kurmak mümkün. Peki ama nasıl? İşte bir internet sitesi kurmaya başlamak için ihtiyaç listemiz.

Eğer internet sitesi kurmak istiyorsak kendimize bir liste (veya bu tür listelere checklists de denebilir) oluşturabiliriz. Bu checklistimizde üstten başlayarak alta doğru adımları takip edecek ve uyguladığımız her adıma bir tik koyacağız. Ama herkesin isteği farklı olabileceği için daha genel bir açıdan bakmak ve öncelikle kendimize bazı sorular sorarak bu genellemeleri daraltmamız lazım.

O halde aşağıdaki adımları ve soruları takip edelim.

 • Sitemiz için bir ad belirleyelim

  Aşağıda ücretli veya ücretsiz konusunda değineceğiz fakat ikisi için de öncelikle bir ve hatta birkaç isim alternatifi düşünmemiz yararlı olacaktır. Örneğin bizim sitemizin adı Weblopedi. Siz de kendi sitenize güzel isimler bulabilirsiniz. Bir de yardımcı kaynak olarak “Güzel Bir Domain Bulmak | Haydi Uzun Uzun Konuşalım!” başlıklı yazımızı kullanabilirsiniz.

 • Ücret ödemek isteyip istemediğimizi düşünüp sitemizi nasıl yapılandıracağımıza karar verelim.

Tabi burada kastettiğimiz durduk yere ücret ödemek değil. Belli başlı ücretleri karşılayarak daha profesyonel bir site kurmak mümkün iken hiçbir ücret ödemeden de güzel bir blog sahibi olabilirsiniz.

Cevap 1: Hayır, istemiyorum.

Eğer ücret ödemek istemiyorsak, yine de güzel bir bloga sahip olalım diyorsak o zaman aşağıdaki blog servislerini kullanabiliriz. Bu blog servisleri tüm sistemi size hazır olarak sağlar ve siz, hiçbir bilgiye sahip olmasanız da kolayca panellerini kullanabilirsiniz.

1. Blogger.com

Ücretsiz bir blog sahibi olmak için 1 numaralı önerimizdir. Google’ın sahip olduğu bir servistir ve diğerleri arasında en önde yer alır. Size .blogspot.com uzantılı blog sağlar. Daha ayrıntılı bilgi için Blogger Nedir, Nasıl Kayıt Olunur? başlıklı yazımızı inceleyebilir ve başlıca avantajları için de Blogger’dan Blog Sahibi Olmanın Yararları yazımızı da okuyabilirsiniz.

2. WordPress.com

Blogspot dışında 2. önerim ise WordPress.com olabilir. WordPress alt yapılı ücretsiz blog sahibi olabileceğiniz bu servisi de sizlere daha önce WordPress.com Ücretsiz Blog Servisi! başlığı ile anlatmıştık.

Cevap 2: Evet, istiyorum.

Eğer ücretli ama daha profesyonel bir site düşünüyorsanız o da mümkün tabi. Ancak bu, hiçbir bilgi olmadan yapılabilecek bir şey değildir. Bu nedenle bu kısımda en büyük ihtiyacımız bolca araştırma yapmak ve öğrenmeye hazır olmaktır.

Öğrenmemiz gerekenler:

 • Domain nedir? Nereden alınır?
 • Hosting nedir? Nereden alınır?
 • WordPress (tr.wordpress.org’da bulunan CMS sistemi) nedir?
 • Domain ile hosting birbirine nasıl bağlanır?

Bu listedekileri sırasıyla öğrenirsek eğer WordPress alt yapısına sahip bir blog kurmuş olabiliriz. Bu listeden WordPress’i çıkartıp yerine Mybb, vBulletin gibi sistemleri de yazarsak bir forum sahibi olabiliriz örneğin.

Maliyet hesabı yaparsak eğer .com .net uzantılı bir domain için yıllık 16-17 TL ödeyeceksiniz. Hosting, özelliklerine ve firmalara göre fiyatı çok fazla değişen bir hizmet. Hosting’i araştırırken ihtiyaçlarınızı da öğrenmeli, ona göre hosting seçmelisiniz. Hosting’i yıllık 10-20 TL’ye de bulabilirsiniz, yıllık 100-150 TL’ye de. Ortalama 50-80 TL arası rahat ve kaliteli bir tane bulabilirsiniz. WordPress veya Mybb ücretsizdir. Ancak vBulletin sistemi ücreti yüksek bir forum altyapısıdır. WordPress veya Mybb için ücret ödemeniz gerekmez. Toplam maliyeti ise asıl hosting belirliyor yani.

Bunlara Gerek Kalmadan

Domain Nedir? sorumuzdan sonra işler karışmaya başladıysa eğer ancak yine de profesyonel görünümlü güzel bir sitemiz olsun istiyorsak bir ipucumuz daha var tabi. Bunun için de yine öğrenmemiz gerekenler var ama biraz öncekinden daha az ve daha kolay olduğu kesin:

 • Domain nedir? Nereden alınır?
 • Blogger’a domain nasıl yönlendirilir?

Burada ise biraz öncekinden farklı olarak sadece güvenilir bir firmadan yaklaşık 16-17 TL’ye (.com veya .net’in fiyatı bu kadardır. Diğer uzantıların fiyatları değişmektedir.) bir domain almanız ve bu domaini ücretsiz olarak sahip olduğunuz blogger blogunuza yönlendirmeniz yeterli olacaktır. Böylece .com, .net veya benzeri uzantılı bir siteye hiçbir ek kodlama bilgisine sahip olmadan Blogger alt yapısı ile sahip olabilirsiniz.

Sonuç

Tüm bu anlattıklarımız aslında gerçekten bir site sahibi olmanın çok küçük bir kısmı. Bunlar sadece bir başlangıç için bilmemiz gerekenler. Burada her noktayı, her ayrıntıyı tek tek anlatmamız mümkün değil tabi. Yani burada aslında her şey size kalıyor ve en önemli 3 şeyi sacayağına her bir ayağına benzetirsek eğer bunlar; sevmek, araştırmak ve çalışmaktır diyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  çetin taşdoğan

  Mar 27, 2015

  çok az biraz daha anlatsaydınız iyi olurdu neyse yinede çok teşekkür ederim

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim