Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

4

Ekim
2013

Sitenizde Engeller Koymak Ziyaretçileri Uzaklaştırır

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

mouseİnternet sitesine yerleştirilen kodlarla birçok farklı şey yapılabiliyor. Bu açıdan çok fazla kullanılan kodlardan bazıları da sağ tık engelleme, metni seçmeyi engelleme, kopyalamayı engelleme gibi şeyler. Site sahipleri bunları uygularken bazı belli sebepleri olsa da bunların bizce işe yarar tarafları pek yok.

“Neden Yapılıyor?” diye sorarsak eğer aslında hepsinin sonunda genellikle bir sebebi görüyoruz. Özellikle yeni başlayan yazarlar için, sitelerde yayınlanan makaleler özgün olduğunda ve yazarlar yazılarına emek verdiğinden dolayı makalelerinin çalınmasını ve farklı sitelerde yayınlanmasını istemiyorlar. Bundan dolayı da kolay bulunan birkaç kod ile sitelerde metni seçmek, kopyalamak, sağ tıklamak (Sağ tıklayarak açılan menüde kopyala seçeneğini seçmemeleri için) engellenebiliyor. Siz de belki de bir ödeviniz veya bir araştırmanız için girdiğiniz sitelerden bir tanesinde bu durumu yaşamış olabilirsiniz.

Biz, bu tip engellemelerin faydalı olmadığını düşünüyoruz. Bunun için şu sebepleri sayabiliriz:

  • Engelin olması bile kullanıcıları psikolojik olarak olumsuz düşünmeye itiyor ve siteden uzaklaştırıyor.
  • Engel koymak, gerçekten yazıyı çalmak isteyen bir kişiyi zorlasa da tamamen engel olamıyor. Her bir engel için üretilmiş çözüm yolları bulunuyor.
  • Yazının alınmasından korkmamak, internette bilgi paylaşımı üzerine yoğunlaşmak ve özgün makalenin çıktığı sitenin önemli olduğunu bilmek lazım.

Sonuçta biz bir blog yazarı da olsak aynı zamanda okuyucu olarak da internette bulunuyoruz ve bir ziyaretçinin gözünden bu tip engellerin yer aldığı sitelerin pek hoş gözükmediğini belirtmek lazım.

Sadece kopyalamayı engelleme için de değil tabi. Her konuda söylediğimiz bir şey var: “Sizin ziyaretçi olarak hoşunuza gitmeyecek uygulamalara sitenizde yer vermeyin”. Eğer bunu düşünerek sitenizi geliştirseniz ziyaretçilerinize en iyisini sunmanız daha kolay olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim